Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022., Svátek má Květoslava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Finská premiérka měla negativní test na drogy, jej večírek vyvolává kritiku i projevy podpory

Finská premiérka měla negativní test na drogy, jej večírek vyvolává kritiku i projevy podpory
Finská premiérka Sanna Marinová | zdroj: Profimedia

Finská premiérka Sanna Marinová měla podle sdělení své kanceláře negativní test na drogy. Podstoupila jej v reakci na zveřejnění videozáznamu z minulého týdne, který ji zachycoval při bujarém tanci a oslavách na soukromém večírku.

Video 36leté Marinové z večírku s finskými celebritami začalo minulý týden kolovat po sociálních sítích a následně ho zveřejnila finská média. Kritici vyjadřovali pochybnosti o schopnostech Marinové plnit povinnosti ministerské předsedkyně, jiní naopak vyjadřovali premiérce podporu.

Marinová, která se v prosinci 2019 stala nejmladší úřadující šéfkou vlády na světě, v pátek souhlasila, že se podrobí testu na drogy. Uvedla také, že nikdy drogy nebrala a že na uvedeném večírku nikoho brát drogy neviděla.

Sociálnědemokratická politička se rovněž hájila tím, že její schopnost plnit oficiální povinnosti nebyla oné sobotní noci narušena a že by večírek opustila, kdyby byla povolána do práce.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. „Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální,“ řekla. „Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku.“

Finky sdílejí videa na podporu premiérky, která čelí kritice za bujarý večírek

Stovky finských žen zveřejnily na sociálních sítích videa, která je zachycují při taneční zábavě. Vyjadřují tím podporu premiérce, která po zveřejnění videa čelí kritice.

Část politiků z řad opozice i koalice tvrdí, že videonahrávka uniklá z večírku vyvolává pochybnosti o způsobilosti Marinové vykonávat funkci předsedkyně vlády. Jiní kritici tvrdí, že večírky jsou nezodpovědné v době, kdy se stupňuje napětí s Ruskem v důsledku snahy premiérky dovést Finsko do NATO.

Video s premiérkou tančící na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, vyvolává ale i vlnu podpory. Pod hashtagem “Solidarita se Sannou“ se na twitteru objevily již stovky videí finských žen, které jsou podobně jako Marinová zachycené při tanci a zábavě. Ženy tak dávají najevo solidaritu s předsedkyní vlády.

Nejmladší premiérka světa se netají tím, že se ráda baví. Byla opakovaně vyfocena na hudebních festivalech. Loni se omlouvala za to, že byla na diskotéce, ačkoliv se před tím setkala s pozitivně testovanou kolegyní. Německý bulvární deník Bild ji minulý týden označil za „nejvíc cool političku na světě“.

Své finské kolegyně se i zastal polský premiér Mateusz Morawiecki, když řekl, že Marinová měla právo si vyrazit a slavit, protože její země vstupuje do NATO. „Premiérka má právo být šťastná, protože Finsko vstupuje do NATO,“ řekl Morawiecki na tiskové konferenci, když byl na kauzu kolem videa dotázán. „Takže pokud finská premiérka při této příležitosti vypila trochu víc finské vodky a pak si zatančila, není na tom nic strašného,“ prohlásil polský konzervativní politik.

V červenci zástupci 30 členských zemí NATO podepsali protokoly o přistoupení Finska a Švédska, čímž učinili zásadní krok k přijetí obou zemí do aliance. Polsko jejich začlenění do NATO silně podporuje.

Zdroje: