Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Komentář: Filosofická debata ve sněmovně: Komunista Filip vypnul Kalouska

Komentář: Filosofická debata ve sněmovně: Komunista Filip vypnul Kalouska
Miroslav Kalousek dnes do proslovů ve Sněmovně zapojil ideje a hodnoty | zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Poslanci ve čtvrtek řešili asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou s razancí ukrajinských poslanců. Došlo na mýtické západní hodnoty, bouchání do lavic i hulákání. Předsedající schůze Vojtěch Filip z KSČM se při Kalouskově emotivním projevu neudržel a katolíkovi vypnul mikrofon. Schytal za to od kolegů velké slovutné "fuj". Chyběly už jen pěstní souboj. 

Debatu rozjel sněmovní matador Kalousek. Podle někdejšího lidovce musí Česko patřit na Západ a nikoli na Východ. Třetí cesta prý není. Kalousek velkým obloukem parafrázoval amerického politologa Francise Fukuyamu. Hovořil o tom, že pokud křesťanské kulturní hodnoty nemůžeme ve světě učinit univerzálními, musíme je prý hájit "s nulovou tolerancí před kýmkoliv, kdo je bude chtít znehodnotit".

Kalousek má jasno. "A že prostě na nás, jako na srdci Evropy, je, abychom se rozhodli, jestli chceme ty západoevropské křesťanské kulturní hodnoty, anebo oligarchii asijsko-stalinsko-putinského typu," hřímal korunní princ konzervativní TOP 09.

Jiného názoru je ale ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. I ten se rád inspiruje velkými jmény z akademické sféry. Soudě dle jeho vystoupení se šéf české diplomacie řadí spíš mezi zastánce multipolárního rozdělení světa Samuela Huntingtona. Místy ale připomínal francouzské maoisty.

Západní civilizace podle Zaorálka nemá právo na to, aby se mohl tvářit nadřazeně, pyšně a arogantně. "Dovolte, abych vám připomněl, že ten Západ, o kterém pan Kalousek zřejmě mluví, uspořádal ve dvacátém století dvě nejstrašnější světové války, ve kterých zahynuly milióny lidí. Já bych vám rád řekl, že ty války, které tady byly a které způsobily smrt desítek miliónů lidí, desítky miliónů obětí, nezpůsobil nikdo východní, to nezpůsobil nikdo zdaleka, ale my sami," vzpomněl Zaorálek, aniž by ho napadly pojmy jako gulag či Velká kulturní revoluce. "Celá historie Západu je prostě plná krve," dodal objektivně šéf diplomatického resortu.

Historik vedle historika

To se však nezdálo jinému veteránovi dolní komory. Do debaty se vložil sněmovní odkojenec Marek Benda, který nemohl uvěřit vlastním uším. "Čím začala, prosím, druhá světová válka? Paktem dvou šílenců, Molotova a Ribbentropa, respektive Stalina a Hitlera, kteří ani jeden z nich nemají se západem a křesťanskou civilizací nic společného," řekl poslanec na adresu Hitlera, který se cítil být křesťanem, a Stalina, který během války znovuotevřel většinu křesťanských kostelů v Rusku.

Kalousek se ve svém historickém rozhledu ale nechtěl nechat zahanbit. Čarodějnické procesy ani výpravu Richarda též známého jako Lví srdce do Jeruzaléma nehájí. "Já jsem hájil hodnoty, ke kterým Evropa došla tím, když si schválila Listinu základních práv a svobod a na jejich obranu zřídila Radu Evropy," zmínil Kalousek dokument, který je de facto kopií Listiny práv Spojených států.

Předseda konzervativních poslanců byl v ráži, a tak se pustil i do ministra kultury a někdejšího katolického kněze Daniela Hermana.

Herman je podle Kalouska málo západní, ačkoli sám ministr se tak vidí. "Pokud je tomu tak, prostřednictvím pana předsedajícího, pane ministře, proč se tak nechováte? Proč o tom pouze mluvíte a pak se šroubovitým pohybem zavrtáváte do zadnice postsovětských oligarchů?," narážel Kalousek na provýchodně orientovanou ekonomickou politiku současné vlády.

Debata českých poslanců se zalíbením v historii a politologii zabrala velkou část čtvrtečního odpoledne. Poslanci kvůli ní nestihli dokončit to, kvůli čemu se strhla slovní přestřelka - projednat asociační smlouvu mezi EU a Ukrajinou. 

A právě na Ukrajině poslanci diskutují s podobným zápalem a vášní, jak se můžete přesvědčit i z následujícího videa: 

zdroj: YouTube

Zdroje:
Vlastní