Filip je prvním místopředsedou sněmovny. Není to obchod, tvrdí Vondráček

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ustavil před prázdninami místo šéfa ČSSD a nového ministra vnitra Jana Hamáčka prvním místopředsedou sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM). Prý kvůli jeho dlouholetým zkušenostem s vedením parlamentní komory. Vondráček ve středu řekl, že se tak rozhodl i proto, aby ho měl kdo zastupovat v době, kdy odjížděl na dovolenou za dětmi.

Šéf komunistů Vojtěch Filip (vlevo) je prvním místopředsedou sněmovny

Šéf komunistů Vojtěch Filip (vlevo) je prvním místopředsedou sněmovny,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

"Žádný obchod v tom nebyl," tvrdí ohledně spekulací o možných ústupcích ANO směrem ke KSČM. 

Vondráček také zdůraznil, že výběr prvního místopředsedy sněmovny je výlučně v jeho kompetenci a s nikým věc nekonzultoval, ani když svým prvním zástupcem vybral Hamáčka. "Měnit to můžu každý týden teoreticky," uvedl.

"Je to zkušenost, znalost věci. Je z Jižních Čech, odkud to není daleko do Prahy. Potřeboval jsem někoho, když já odejdu z baráku, abych tu měl někoho, na kterého se mohu spolehnout," popsal Vondráček důvody výběru Filipa.

Jako druhého možného kandidáta uvedl předsedu ODS Petra Fialu, který podle něj nabývá zkušeností, ale v dolní komoře zatím působí pouze v druhém volebním období. Fiala se dnes před novináři podivil, že o Filipově nové funkci se dozvěděl až od nich. Podle Vondráčka už si výtku s Fialou vyříkali. Důvodem, který ho vedl k rychlému rozhodnutí, byl začátek prázdnin, zopakoval.

Jmenování šéfa KSČM bylo překvapením i pro poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou. V úterním pořadu České televize Události, komentáře řekla, že podle jejích informací by měl být prvním místopředsedou sněmovny sociální demokrat Tomáš Hanzel.

Filip řekl, že podle jeho názoru si ho Vondráček vybral jako zkušeného sněmovního politika. Jako první místopředseda platově polepší, a to o 7700 korun měsíčně. Měsíční plat řadového místopředsedy činí letos bez náhrad 144 700 korun hrubého, prvního místopředsedy 152 400 korun hrubého.

Tagy: Česko domácí KSČM hnutí Ano česká vláda česká politika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK