Fico ve středu oznámí kandidaturu na prezidenta, tvrdí média

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Slovenský premiér Robert Fico ve středu oznámí svou kandidaturu na prezidenta. Slovenskému deníku Pravda to potvrdil dobře informovaný zdroj z prostředí Ficových sociálních demokratů (Směr-SD). Podle agentury SITA by měl současný předseda vlády svou kandidaturu oznámit ve 14:00 poté, co vystoupí v historické budově Slovenské národní rady a zhodnotí dosavadní práci svého kabinetu.

Robert Fico

Robert Fico,zdroj: Profimedia.cz

Fico prý na setkání, kde chce představit i nové cíle vlády, pozval jak jednotlivé ministry, tak sociálnědemokratické poslance a velvyslance akreditované na Slovensku.

Jak poznamenal server aktualne.sk, Ficova kandidatura není žádným překvapením. Spekulovalo se o ní celý rok. Členové vládní strany nejdříve slibovali, že jméno svého kandidáta na hlavu státu oznámí na svém sněmu 7. prosince. Dojde k tomu ale o více než týden později.

Někteří odborníci, které server oslovil, v tom vidí chytrou strategii současného předsedy vlády. "Velmi sofistikovaným způsobem tak může čelit tlaku, který se na něj snese po ohlášení kandidatury," myslí si analytik Pavol Marchevský. Média se totiž před Vánocemi budou snažit řešit spíše odlehčená témata. Fico se tak může vyhnout například nepříjemným otázkám o dalším osudu své strany či o svém nástupci v premiérském křesle.

Kandidaturu na prezidenta již oznámil slovenský herec a bývalý přední politik Milan Kňažko. O nejvyšší funkci v zemi se chtějí ucházet i bývalý podnikatel Andrej Kiska, poslanec parlamentu Radoslav Procházka, jenž se do sněmovny dostal na kandidátce nyní opozičních křesťanských demokratů (KDH), poslanec KDH Pavol Hrušovský či bývalý předseda této strany Ján Čarnogurský.

Prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok na jaře, se na Slovensku může zúčastnit kandidát, kterého navrhlo alespoň 15 poslanců ze 150členného parlamentu, nebo kterého v petici podpoří nejméně 15.000 občanů.

Slovenští voliči si vybírají hlavu státu od roku 1999, v Česku se přímá volba prezidenta uskutečnila poprvé v lednu. Slovensko zavedlo přímou volbu hlavy státu poté, co poslanci parlamentu na konci 90. let nedokázali zvolit nového prezidenta. Do tehdy více než rok uvolněného prezidentského křesla se v roce 1999 po vyhraném klání posadil Rudolf Schuster. Současná hlava státu Ivan Gašparovič se dalších voleb zúčastnit nemůže, protože je ve funkci již druhé funkční období a třetí mandát ústava neumožňuje.

Tagy: Slovensko prezident SR

Zdroje: ČTK