Rada hlavního města se opět postavila proti Praze 1

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Rada hlavního města se vyslovila proti prodeji domu na Václavském náměstí. Po Praze 1 chce, aby počkala na další rozhodnutí zastupitelstva. ČTK to sdělil radní Jan Vašíček (TOP 09). Vašíček již dříve uvedl, že vedení hlavního města má k dispozici posudek, který dům oceňuje na asi 300 milionů korun. Praha 1 chce svůj většinový podíl sedmi osmin prodat spoluvlastníkovi za 153 milionů.

Budova magistrátu

Budova magistrátu,zdroj: Profimedia.cz

Vašíček již ve čtvrtek předložil zastupitelům hlavního města usnesení týkající se prodeje domu na Václavském náměstí 39. Zastupitelé prodej neschválili, pro hlasovali pouze dva zastupitelé. V současnosti tak ale neexistuje žádné rozhodnutí hlavního města, ani kladné, ani záporné.

Podle Prahy 1 to znamená, že platí dosavadní rozhodnutí zastupitelstva městské části, které prodej odsouhlasilo. Vedení městské části proto plánuje podepsat do konce roku smlouvu. Hlavnímu městu ale ještě zaslalo dopis, ve kterém ho žádá o vyjádření. V reakci na dopis dnes rada hlavního města přijala usnesení, ve kterém "žádá městskou část Praha 1", aby tento záměr nerealizovala a počkala na další projednání věci v zastupitelstvu hlavního města. "Návrh usnesení, který v lednu zastupitelům města předložíme, bude tentokrát znít - neschvaluje," uvedl Vašíček.

Zda bude Praha 1 výzvu respektovat, není zcela jasné. Podle jednoho z členů radnice rozhodnutí hlavního města městské části nijak v uzavření smlouvy nebrání.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) na dnešním jednání zastupitelstva zdůraznil, že zastupitelstvo hlavního města nepřijetím usnesení nijak o věci nerozhodlo. K posudku, který dům oceňuje na výrazně vyšší cenu než dosavadní posudky, poznamenal, že mu ho nikdo nepředložil.

Vašíček s tím nesouhlasí. "(Zastupitelé) nerozhodli ale ani o jiném pozměňovacím usnesení. Problém tedy zůstal otevřený, protože bez souhlasu města Praha 1 nemovitost prodat nemůže," zdůraznil. Posudek prý vedení radnice doručí.

Praha 1 vlastní sedm osmin domu, zbytek patří společnosti Václavské náměstí 39. Radnice o prodeji rozhodla v rámci scelování majetku v bytových domech, kdy se snaží kupovat podíly spolumajitelů nebo naopak prodat svůj podíl. Důvodem je prý neefektivní správa nemovitostí.

Prodej domu zastupitelstvo Prahy 1 schválilo v září. Objekt nabídlo nájemníkům za 153 milionů korun. Na nemovitost má ale podle zákona předkupní právo spolumajitel, tedy společnost Václavské náměstí 39. Podle opozice tak zastupitelstvo ve skutečnosti schválilo prodej domu právě této firmě.

Podle obyvatelů domu společnost, která chce dům koupit, měla ještě před nedávnem majetkové propojení s lobbistou Ivo Rittigem.

Tagy: pražský magistrát Praha 1

Zdroje: ČTK