Factum Invenio: Koalice by ve volbách do sněmovny oslabila

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pokud by se nyní konaly volby do sněmovny, současná trojkoalice by si podle průzkumu Factum Invenio zachovala převahu, která by ale byla slabší - koaliční strany by ztratily celkem šest mandátů.

Zisk ODS a ČSSD by se jen nepatrně lišil od výsledku květnových voleb, mírně by si polepšili komunisté a TOP 09, oslabily by naopak Věci veřejné.

Současná koalice by podle průzkumu získala 112 mandátů, opozice pak 88. Pětiprocentní hranici, která je pro vstup do sněmovny nutná, by se podařilo překročit pouze těm stranám, jež jsou v současné době ve sněmovně zastoupeny. 

Komunisté by ve volbách získali 13,3 procenta hlasů, a posílili by tak o dva procentní body. TOP 09 by si s 18,1 procenta hlasů polepšila o 1,4 procentního bodu. Rozdíl mezi ODS (20,7 procenta hlasů) a TOP 09 by se tedy mírně snížil. Věci veřejné by nyní získaly 8,8 procenta, což oproti květnovému volebnímu výsledku znamená pokles o 2,1 procentního bodu. ČSSD by volilo 22,2 procenta voličů. 

ČSSD by měla 57 mandátů, ODS 52

Sociální demokracie by tak ve sněmovně získala 57 mandátů, ODS 52 mandátů, TOP 09 společně se Starosty 43 mandátů, KSČM 31 mandátů a Věci veřejné spolu s SNK ED 17 mandátů. Statistická chyba však může výsledky u každé strany změnit až o dvě křesla. Nedávný průzkum CVVM ukázal oslabování nejen ODS a VV, ale i TOP 09.

Voleb do sněmovny by se zúčastnilo 62,7 procenta voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla téměř stejná jako v květnových volbách, kdy činila 62,6 procenta. Podíl lidí, kteří se nepřiklánějí k žádné politické straně, zůstává podle Factum Invenio stabilní - 38,8 procenta oprávněných voličů. Z toho 15,3 procenta lidí neví koho volit a 23,5 procenta by podle vlastního vyjádření k volbám nešlo. 

Průzkum se uskutečnil od 10. do 15. září a zúčastnilo se ho 943 respondentů. Agentura Factum Invenio zdůraznila, že zjištěné údaje se týkají výhradně voleb do Poslanecké sněmovny a nelze je spojovat a jinými, ani například s těmi nadcházejícími komunálními.

Tagy: koalice pruzkum

Zdroje: ČTK