Čunek: Za mým obviněním je zmanipulovaný posudek i policie

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) tvrdí, že za jeho obviněním v letité kauze údajné korupce je "dezinformační" znalecký posudek provedený firmou Nova. Podle Čunka existují i policisté a žalobci, kteří proti němu pracovali "na objednávku".

Čunek ve středu sice řekl, že zmíněná společnost neměla důvod posudek sama zmanipulovat, kdo za věcí stál, ale nesdělil. Čunek podal trestní oznámení pro křivou výpověď a nepravdivost znaleckého posudku a podnět ministerstvu spravedlnosti. 

Posudek oceňoval 51procentní podíl ve společnosti Vsetínské byty. Podle bývalého vicepremiéra a předsedy lidovců Čunka se nyní ukázalo, že podíl několikanásobně nadhodnotil. Policie prý ale díky posudku získala motiv k obvinění z úplatku - jako někdejší vsetínský starosta Čunek údajně přijal půl milionu korun od firmy H&B Real, která podíl kupovala. Cena byla asi 3,6 milionu korun, podle posudku měla být mnohem vyšší.

Čunek chce firmu vyškrtnout ze seznamu znalců

Čunek nyní chce, aby ministerstvo spravedlnosti vyškrtlo firmu Nova ze seznamu znalců. Dokument, který si objednala přerovská policie, byl navíc podle něho zřejmě předražený. Předběžné ocenění firma zpracovala zhruba za 3,5 hodiny, podotkl senátor.

Jiný posudek, který si nedávno nechalo zpracovat ministerstvo spravedlnosti u Vysoké školy ekonomické, podle něho uvedl, že dokument Novy nesprávně a někdy i nepoctivě nakládá s fakty. Chyb je v něm prý tolik, že byly zřejmě provedeny záměrně. 

Kdo je za tím, uvidíte "v příběhu"

"Nova s.r.o. neměla důvod zmanipulovat posudek sama," uvedl Čunek. Je podle něho viníkem z trestního pohledu. "Kdo za tím stál, uvidí se v příběhu," podotkl senátor, jenž jej hodlá zveřejňovat na webových stránkách www.legendacunek.cz. Podle něho se ale ukazuje, že existují policisté a státní zástupci, kteří dokážou pracovat na objednávku. Stránky zatím nejsou funkční. 

Čunek zdůraznil, že jeho současné vystoupení nemá nic společného s předvolební kampaní. Čunek kandiduje za KDU-ČSL do vsetínského zastupitelstva. "Ve Vsetíně mě zná každý," podotkl senátor. Jeho původním záměrem údajně bylo zveřejnit záležitosti už před sněmovními volbami.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod. Důsledkem Čunkovy kauzy byla řada dalších trestních stíhání a žalob.

Tagy: korupce kauza lidovci senator posudek Čunek

Zdroje: ČTK