Dnes je úterý 2. března 2021., Svátek má Anežka
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Exministr Pelikán porušil práva údajného hackera Nikulina, rozhodl Ústavní soud

Exministr Pelikán porušil práva údajného hackera Nikulina, rozhodl Ústavní soud
Exministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodnutí nekomentoval | zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin je od loňska v zámoří. Ústavní soud přesto vyhověl jeho stížnosti a zrušil rozhodnutí exministra spravedlnosti Roberta Pelikána o jeho vydání do Spojených států. 

Rus byl zadržen v říjnu 2016 v Česku na základě amerického zatykače. Podle amerických vyšetřovatelů se měl dopustit útoků na sociální sítě Linkedln, Formspring a webové uložiště Dropbox. 

Podle stížnosti Pelikán zvolil nezákonný postup. V té době totiž česká justice ještě řešila Nikulinův případný nárok na humanitární azyl. 

Nejvyšší správní soud později rozhodl, že se se nemohl domáhat ochrany před vydáním do třetí země. Podle stížnosti ale běžící azylové řízení bylo překážkou pro rozhodnutí o vydání. 

Případ byl ostře sledován - zároveň totiž o Nikulina žádalo i Rusko, které ho vinilo z krádeže 3450 dolarů. Střet obou žádostí provázelo napětí na politické scéně, Pelikánovo rozhodnutí později kritizovalo Rusko a kriticky se vyjádřil také prezident Miloš Zeman. 

Nikulin je v současnosti v americké vazbě, hrozí mu až 30 let vězení. Podle jeho právníka rozhodnutí českého Ústavního soudu otevírá cestu k finančnímu odškodnění. 

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,250
USD 21,660 21,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma