Exekucí na důchody přibývá. Má je téměř 90 tisíc lidí

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Bezmála 88 tisíc lidí pobírajících důchod se koncem června potýkalo s exekucemi. Bylo jich tak skoro o 3 tisíce víc než na konci loňska. Od roku 2009 se počet téměř zdvojnásobil. Suma, kterou Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) letos za první pololetí ze starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dlužníkům strhla a poslala věřitelům, činila 1,1 miliardy korun. Oznámila to mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Výrazněji podle ní přibylo také exekucí na nemocenské dávky, mezi které patří nemocenská či mateřská.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Průměrná výše srážky z důchodu ke konci června činila 2 tisíce korun a průměrný věk důchodce s exekucí byl 61 let," přiblížila mluvčí. V Ústeckém kraji má exekuci každý dvacátý penzista či penzistka, v Karlovarském a Libereckém pak zhruba každý pětadvacátý. Častěji než starobním důchodcům sráží správa část penze důchodcům invalidním. Z nich má exekuci na důchod v Česku zhruba každý čtrnáctý, v Ústeckém kraji je to dokonce každý desátý.

Podle Buraňové se zvedá počet lidí, kteří jdou do penze s několika exekucemi. Když pracovali, srážel jim peníze z příjmu zaměstnavatel. Po něm to převzala správa. Vyrovnává například dluhy, které vznikly po pořízení věcí na prodejních zájezdech, při neplacení výživného, nesplácením půjčky či ručením za ni, na poplatcích za svoz odpadu, kvůli jízdě na černo či pokutám za parkování.

ČSSZ eviduje i případy, kdy lidem kvůli nízkému důchodu peníze strhávat nemůže. Musí jim totiž zůstat nezabavitelná částka na živobytí. "To ale neznamená, že dluh zanikl," zdůraznila Buraňová. Když výše důchodu díky valorizaci či změně počtu vyživovaných osob nezabavitelné minimum překročí, začne úřad hned se srážkami. Částka, kterou není možné zabavit a z níž se nedá strhávat, letos činí 6155 korun. Na každou vyživovanou osobu se zvedá o 1539 korun. Bez omezení se může srážet ze sumy nad 9232 koru.

V roce 2000 evidovala správa asi 15 700 penzí s exekucí. V roce 2011 jich bylo skoro čtyřikrát víc. V roce 2014 překročil počet 75 tisíc. Na konci loňska byl pak ještě zhruba o 10 tisíc vyšší. I když v posledních letech případů přibývalo o něco pomaleji, množství stále roste.

Správa sráží dlužníkům i z nemocenské a mateřské. Letos v prvním pololetí bylo 97 200 takových exekucí se strženou částkou téměř 162,1 milionu korun. Loni za stejnou dobu to bylo 86 400 exekucí se sumou 137,3 milionu. Celkem úřad loni strhával peníze ze 172 500 nemocenských a mateřských, v roce 2015 to bylo ze 132 200. "Je to nárůst o 30 procent," poznamenala Buraňová. Stržená částka pak byla o třetinu vyšší. Loni činila přes 275,3 milionu korun, předloni kolem 206 milionů.

Srážení částky z důchodu může ČSSZ ukončit až po splacení dluhu a úroků i nákladů řízení. "Exekuci nelze ukončit na základě oznámení klienta, že dluh uhradil. To je možné pouze na základě rozhodnutí příslušného orgánu," upozornila mluvčí. Dodala, že ČSSZ o exekucích a srážkách nerozhoduje. Řídí se nařízením soudu či exekučním příkazem exekutora, nebo rozhodnutím ze správního, konkurzního či insolvenčního řízení.

Tagy: Česko domácí exekuce Česká správa sociálního zabezpečení mzdy a důchody daně a finance exekuce na důchod

Zdroje: ČTK