Evropu bez morálky ničí protesty a uprchlíci: obraz Západu, jak jej vykreslují ruské televize

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Kremelská propaganda směrem do Česka a dalších evropských zemí je jen část dezinformační strategie, na kterou se Vladimir Putin spoléhá. Zároveň potřebuje udržet obyvatelstvo doma v Rusku v přesvědčení, že se Západ hodnotově i bezpečnostně hroutí. A že Rusko je jeho pravým, kladným opakem. Podle toho taky vypadá program ruských státních médií, hlavně televize, píše Vojtěch Berger na webu Hlídací pes. 

Talkshow Vladimira Solovjova

Talkshow Vladimira Solovjova , zdroj: youtube.com

Celkem 78 procent zpráv týkajících se Česka, které zazní ve vysílání hlavních ruských státních televizí, je negativních. A to ještě Česko patří mezi země, které mají ze států EU to lepší skóre.

Ukazuje to analýza zpracovaná organizací BST (Black Sea Trust) ve spolupráci s Ukraine Crisis Media Center. Zjišťovala, jak média vlastněná přímo ruským státem nebo jemu blízkými podnikateli informují o Západu.

Až na výjimky typu Švýcarsko nebo Srbsko dopadla většina evropských zemí v její statistice velmi nelichotivě.

Všemocná televize 

Analýza zkoumala přes půl milionu příspěvků odvysílaných v letech 2014 až 2017 na třech hlavních státních televizních kanálech nebo uveřejněných na deseti populárních zpravodajských webech. V případě televizního vysílání nebyly součástí analýzy jen klasické zprávy, ale i vybrané politické debaty a talkshow.

Právě ty podle autorů analýzy často záměrně používají polarizující jazyk (hosté i moderátoři tam také nezřídka zvyšují hlas nebo rovnou křičí) a slouží vedle zpravodajství jako další platforma pro šíření postojů Kremlu mezi běžné Rusy. Příkladem jsou pořady moderované Vladimirem Solovjovem nebo Dmitrijem Kiseljovem.

Televizní stanice Pervyj kanal, Rossija 1 a NTV týdně zasáhnou až 76 procent diváků v zemi starších osmnácti let a celostátní televizní vysílání je pro Rusy nejčastějším zdrojem zpráv, uvádí analýza. Proto je z pohledu Kremlu efektivní vykreslovat Západ v černých barvách právě přes televizi.

Část z nejsledovanějších televizních stanic vlastní přímo vláda, další část státní společnost Gazprom a část podnikatel a Putinův přítel Jurij Kovalčuk.

Požár, nebo ministrovy narozeniny?

Jak spočítali autoři analýzy, 22 procent negativních příspěvků z ruských médií vykresluje "hrůzy každodenního života" v Evropě, tedy hlavně údajná bezpečnostní rizika.

Stejný podíl negativních zpráv upozorňuje na "hodnotový (morální) rozpad" EU, další příspěvky pak informují o protestech v ulicích evropských měst, terorismu či uprchlické krizi.

rusko-televize-evropa-1024x467 "Ukázat hrůzy Západu", třeba jako v Německu. Talkshow Dmitrije Kiseljova, zdroj: (Printscreen: YouTube)

Život v EU je často vykreslován jako nebezpečný na základě nevýznamných a lokálních kriminálních případů (třeba rodinná potyčka v provinčním italském městě) nebo dopravních komplikací kvůli sněhu (ovšem těch na vedlejších silnicích).

Srovnatelné nebo mnohem závažnější incidenty, které se stanou přímo v Rusku, naopak prokremelská média nezdůrazňují.

Jako příklad uvádějí autoři loňskou tragédii v Kemerovu. Když vyšla najevo bilance požáru, při kterém zemřelo přes 60 lidí, a kauzu ve velkém sledovala světová média, ta ruská provládní se věnovala narozeninám ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

'Nebezpečí' USA a 'slabá' EU 

Podobný obraz jako o Západu, tedy USA, Evropské unii a NATO, se hlavní státní ruské televizní kanály snaží šířit i o současné Ukrajině.

Analýza ale připouští, že jinak vypadá negativní líčení Evropské unie, a jinak Spojených států. USA jsou z pohledu Kremlu jediným srovnatelým soupeřem Ruska a jsou prezentovány jako "nebezpečí". Naopak pro Evropskou unii Kreml volí zmiňovaný narativ o morálním rozpadu a slabosti.

Ukrajinu pak Kreml přes "svá" média líčí ruskému publiku jako zemi, kde se ilegálně moci ujali rusofobní fašisté a radikálové a spustili občanskou válku. Následkem toho se z Ukrajiny stal nefunkční stát, který teď Západ využívá proti Rusku, zatímco Moskva se jen snaží pomáhat rusky hovořícímu obyvatelstvu Donbasu, shrnuje analýza.

Podle ní je televize v Rusku stále vlivnější než internet, což má kořeny ještě v divácké kultuře a zvyklostech ze sovětských dob. Nejsledovanější zpravodajské programy navíc vysílají hlavně stanice pod kontrolou Kremlu.

Vojtěch Berger pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

 

Tagy: Rusko zahraničí Evropská unie média a internet manipulace a propaganda

Zdroje: Hlídací Pes