Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 17°C Oblačno

Evropští lídři gratulovali Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu

Evropští lídři gratulovali Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu
Nově zvolený prezident Petr Pavel s manželkou | zdroj: Profimedia

Evropští státníci dnes gratulovali Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách, často prostřednictvím sociálních sítí. Mezi prvními byli prezidenti a premiéři zemí Visegrádské skupiny (V4), Německa, Francie či pobaltských států. 

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nedlouho po oznámení výsledků voleb Pavla navštívila ve volebním štábu v pražském Karlíně a poblahopřála mu osobně. Francouzský prezident Emmanuel Macron Pavlovi vzkázal, že „v Paříži je vítán“.

Kromě Čaputové mluvil Pavel už i s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který ho při „přátelském“ telefonickém rozhovoru pozval do Varšavy. Premiér Mateusz Morawiecki v blahopřání Pavlovi zároveň vyzdvihl význam polsko-českého partnerství pro regionální bezpečnost.

Čaputová ještě před příjezdem do Karlína Pavlovi prostřednictvím sociálních sítí vzkázala: „Spolu s Vámi zvítězila naděje, že slušnost a pravdivost mohou být silou“. Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár uvedl, že „věří, že i touto volbou, kterou si naši bratři Češi zvolili, se ještě více upevní vzájemné vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou“.

Německá prezidentská kancelář na svém webu zveřejnila blahopřejný dopis Pavlovi a prezident Frank-Walter Steinmeier poukázal na „úzké a přátelské“ vztahy mezi Prahou a Berlínem. „Jako sousedé, partneři a přátelé se společně zasazujeme o mír a bezpečnost v Evropě, jako nedávno během úspěšného českého předsednictví,“ poznamenal Steinmeier.

Hned po blahopřání Čaputové, která byla na twitteru nejrychlejší, přišla Pavlovi gratulace i od jižních sousedů ČR; rakouský prezident Alexander Van der Bellen nově zvolenému českému prezidentovi popřál „mnoho úspěchů v naplňování odpovědnosti, kterou mu svěřili spoluobčané.“

Další gratulace a vzkazy o pozitivní nadcházející spolupráci proudily z Pobaltí, Slovinska, Rumunska, Maďarska, ale i čela Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i předseda Evropské rady Charles Michel vyzdvihli Pavlovy zkušenosti na poli diplomacie a obrany, které budou podle nich přínosem při podpoře Ukrajiny.

Její prezident Volodymyr Zelenskyj Pavlovi pogratuloval k „přesvědčivému vítězství“. Ocenil přitom Pavlovu podporu Ukrajině a boji proti ruské agresi. Dodal, že se těší na osobní spolupráci ve prospěch Ukrajiny, České republiky i Evropy.

Ze zemí V4 se k výsledku prezidentských voleb zatím nevyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán, který v průběhu předvolební kampaně podpořil Pavlova protikandidáta Andreje Babiše. Prezidentka Katalin Nováková na svém twitteru sdílela stručné blahopřání.

Zdroje: