Evropský parlament vítá snahu Řecka jednat o úvěrové pomoci

- Aktuality autor: roj

Předseda Evropského parlamentu Martin Schluz po jednání s novým řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem uvedl, že vítá snahu Atén jednat s věřiteli o podmínkách úvěrové pomoci. 

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (vlevo) a řecký premiér Alexis Tsipras si notovali, jak schůzka dopadla nad jejich očekávání dobře

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (vlevo) a řecký premiér Alexis Tsipras si notovali, jak schůzka dopadla nad jejich očekávání dobře,zdroj: Profimedia.cz

"Byla tu obava, že Alexis Tsipras půjde svou vlastní cestou, ale to není pravda, podporuje diskuzi. Řecko hledá řešení na společném základě se svými evropskými partnery," citovala Schulze agentura AFP. 

Schůzka podle něj dopadla pozitivně, i když o některých bodech bude ještě potřeba jednat.

Evropské diplomaty trochu vyděsil radikální program Tsiprasovy SYRIZY, kterou lidé volili hlavně proto, že slíbila vyjednat úlevy u mezinárodních věřitelů a zamezit dalším úsporným opatřením.

Podle řeckého vicepremiéra Jannise Dragasakise "žádná roztržka s evropskými partnery nebude", zároveň ale podle něj v zemi nebude pokračovat "politika vedoucí k destrukci".

K případným úlevám a zmírnění podmínek mezinárodní úvěrové pomoci se příliš nadšeně nestaví hlavně Německo a Francie. Jejich ministři financí a hospodářství se nechali slyšet, že Řecko má vůči eurozóně závazky, které musí dodržet.

Státní bankrot nicméně Řecku podle francouzského ministra financí Emmanuela Macrona nehrozí, o situaci ještě bude jednat Evropská komise a Evropská centrální banka.

Tagy: Řecko Evropská unie evropský parlament SYRIZA

Zdroje: ČTK