Dnes je pátek 1. prosince 2023., Svátek má Iva
Počasí dnes -2°C Slabé sněžení

Aktualizováno: Evropská komise chce do konce roku ukončit dovoz ruské ropy

Aktualizováno: Evropská komise chce do konce roku ukončit dovoz ruské ropy
„Putin chtěl vymazat Ukrajinu z mapy. Rozhodně neuspěje. Naopak, Ukrajina povstala v jednotě. A nyní se potápí jeho země, Rusko,“ prohlásila von der Leyenová | zdroj: Profimedia

Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie.

(AKTUALIZOVÁNO, 13:19) Nejdiskutovanější součástí je embargo na dovoz ruské ropy, který v minulých letech tvořil čtvrtinu veškerého ropného importu do unijních zemí a z něhož má Putinův režim značné příjmy. Komise navrhuje ukončit do šesti měsíců dovoz surové ropy a do konce roku i upravených ropných produktů.

„Nebude to lehké, některé členské země jsou silně závislé na ruské ropě. Ale my na tom jednoduše musíme pracovat,“ řekla šéfka unijní exekutivy.

Návrh budou dnes probírat velvyslanci členských zemí, které v této věci stejně jako v případném pozdějším embargu na ruský plyn nemají jednotný postoj. Zástupci Budapešti a Bratislavy dávali ještě v úterý najevo, že nejsou připraveni podpořit odstřižení od ruské ropy a podle unijních zdrojů se jim má dostat výjimky z embarga pro příští rok. Mluvčí maďarské vlády dnes podle agentury AFP prohlásil, že návrh nedává „žádné záruky energetické bezpečnosti Maďarska“.

O dodatečných podmínkách však chtějí jednat i vládní politici dalších zemí východního křídla unie včetně Česka. Podle českého ministra průmyslu Jozefa Síkely je problém, že návrh sankcí nepopisuje způsob, jak se bude v rámci EU distribuovat ropa, pokud jí kvůli embargu bude nedostatek. Podle Síkely dnes sankční návrh projedná česká vláda. Ministr již v pondělí prohlásil, že Česko návrh podpoří, pokud bude počítat se sdílením nákladů mezi jednotlivými zeměmi.

Nové sankce mají výrazně rozšířit dosavadní působnost opatření zaměřených na ruský bankovní sektor. Vedle Sberbank mají být podle diplomatů citovaných bruselským webem Politico od mezinárodního systému plateb odpojeny také Moskevská kreditní banka a Ruská zemědělská banka.

„Tím zasáhneme banky, které jsou systémově zásadní pro ruský finanční systém a pro Putinovu schopnost ničit,“ uvedla von der Leyenová. Mimo seznam potrestaných bankovních domů zůstává Gazprombank, na jejíž účet mají podle Putinova nařízení unijní země převádět peníze za ruský plyn.

Vedle vojenských představitelů se má podle zdroje AFP nově týkat zmrazení majetku a zákaz cest do EU například patriarchy ruské pravoslavné církve Kirilla, který veřejně podporuje ruskou invazi. Na seznam čítající přes tisíc lidí má podle dnešního návrhu přibýt 58 jmen.

(AKTUALIZOVÁNO, 11:08) Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, k růstu přispěly zprávy, že Evropská komise navrhla do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Cena severomořské ropy Brent krátce před 11:00 SELČ vykazovala nárůst o 3,7 procenta zhruba na 108,80 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,8 procenta a prodávala se přibližně za 106,30 dolaru za barel.

Návrh šestého souboru unijních sankcí vůči Rusku, který zahrnuje embargo na dovoz ruské ropy, dnes představila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země.

Obchodníci zároveň čekají na dnešní výsledek jednání americké centrální banky (Fed) k měnové politice. Předpokládá se, že Fed zvýší svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu.

V úterý ceny ropy klesly o více než dvě procenta kvůli obavám z dopadů koronavirových uzávěr v Číně na poptávku. Analytička Caroline Bainová ze společnosti Capital Economics uvedla, že vyhlídky pro poptávku po komoditách jsou nepříznivé. Upozornila, že rostoucí inflace a vyšší úrokové sazby už začínají mít negativní dopady na výdaje.

„Omezení na straně dodávek sice ještě po určitou dobu mohou držet ceny komodit na zvýšené úrovni, podle našeho názoru však bude mít ve druhé polovině letošního roku a v roce příštím na ceny většiny komodit negativní vliv slabší poptávka,“ citovala Bainovou agentura Reuters.

(9:24, původní zpráva) Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropský blok podle ní v rámci šestého balíku protiruských sankcí rovněž odpojí od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruskou banku Sberbank a dva další bankovní domy.

Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. Podle diplomatů se čeká diskuse o ropném embargu. Maďarsko a Slovensko, které je odmítají podpořit, mají podle unijních činitelů dostat výjimku na dovoz ropy v příštím roce.

Evropské komise chce rovněž potrestat představitele ruské armády odpovědné za zvěrstva proti civilistům v Buče a za útok na Mariupol. Trojice ruských státních televizí šířících kremelskou propagandu má mít zakázáno vysílat v unijních zemích.

Podle von der Leyenové je cílem sankcí stejně jako v případě předchozích postihů omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina pokračovat v agresi proti Ukrajině.

„Putin chtěl vymazat Ukrajinu z mapy. Rozhodně neuspěje. Naopak, Ukrajina povstala v jednotě. A nyní se potápí jeho země, Rusko,“ prohlásila von der Leyenová, podle níž má nový sankční balík dále oslabit ruskou ekonomiku a znemožnit její modernizaci.

Zdroje: