Evropě hrozí od září záplava solárními panely z Číny. Zn.: Levné

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Pět let omezovala Evropská unie volný prodej solárních zařízení vyrobených v Číně. Opatření ale s největší pravděpodobností v září zruší. Evropští výrobci varují, že nebudou mít šanci konkurovat levnému čínskému zboží, které se prodává pod cenou. Po rozhodnutí Pekingu omezit instalace slunečních elektráren v zemi, je totiž v Číně extrémní nadbytek těchto výrobků.

Od září přestane v EU platit omezení pro čínské solární výrobky z Číny

Od září přestane v EU platit omezení pro čínské solární výrobky z Číny,zdroj: ThinkStock

Evropská komise, která koordinuje obchodní politiku EU, podle zdrojů navrhla zamítnout žádost o přezkum po vypršení platnosti současných opatření a její rozhodnutí podporuje většina z 28 členských zemí EU.

Podle současných pravidel mohou čínští výrobci prodávat solární panely a články v Evropě bez cel, pokud je prodávají nejméně za stanovenou minimální cenu. Tak se však postupně snižuje. Pokud prodávají za menší než stanovenou cenu, jsou na dovoz těchto produktů uvalena cla až 64,9 procenta.

EU musela najít rovnováhu mezi zájmy výrobců v EU na jedné straně, kteří se báli o své zisky, a na druhé straně těch, kteří panely dovážejí a instalují a chtějí, aby náklady na výrobu solární energie byly co nejnižší. Rovněž se obávala odpovědi Pekingu vzhledem k tomu, že obě strany byly kvůli této záležitosti v roce 2013 na pokraji obchodní války.

Růst poptávky i pracovních míst

Skupina evropských producentů solárních panelů EU ProSun, která podala stížnost na levný dovoz z Číny v roce 2012, se domnívá, že stále existují dobré důvody k tomu, aby tato opatření byla prodloužena. Peking se rozhodl omezit instalace nových solárních elektráren, což znamená, že čínští výrobci mají nadměrnou kapacitu, která dosahuje až 30 gigawattů. Tu budou muset prodat jinde a mají jen několik málo trhů, kam ji mohou prodat. Ve Spojených státech čelí clům a cla plánuje také Indie, což jsou za Čínou druhý a třetí největší trh se solární energií. Celý evropský trh činí zhruba sedm gigawattů.

SolarPower Europe, která zastupuje skupiny v solárním odvětví, které s cly nesouhlasí, upozorňuje na studie EK a konzultační firmy EY, které naznačují, že pokud budou opatření odstraněna, poptávka může vzrůst až o 30 procent a mohlo by vzniknout až 45 tisíc pracovních míst.

Tagy: Čína zahraničí Evropská unie solární elektrárny evropská ekonomika solární energie cla

Zdroje: ČTK