Evropa si musí pomoct sama, zaznělo shodně na unijním summitu v Praze
9. 6. 2017 – 17:02 | Zpravodajství | šar

Na konferenci o budoucnosti společné obranné a bezpečnostní politiky, která se konala v Praze, se vrcholní představitelé EU, členských zemí i NATO shodli na tom, že Evropa se musí začít starat o svou vlastní ochranu více než dosud. Nemůže už spoléhat výhradně na sílu NATO, ale měla by posílit svoje schopnosti.
Řečníci, mezi nimiž byl i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nebo zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová, v průběhu konference zdůraznili, že potřeba prohlubovat obrannou spolupráci pramení z rostoucího ohrožení.
"Zde bylo jasně deklarováno, že Evropa ví, že nemůže čekat, kdo nám přijde pomoci, že si musíme přijít na pomoc sami. Ale to se týká těch krizí v sousedství, naši teritoriální obranu nadále zajišťuje NATO," poznamenal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Musíme být schopni zabránit tragédiím na našem dvorku, jako byla například válka v Jugoslávii. Často jsme nad tím stáli naprosto bezradní a čekali, že pomoc přijde odjinud," dodal.
To, že společná evropská obrana nespočívá výhradně v posilování vojenských kapacit, pak zdůrazňovali právě Zaorálek a také ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Stropnický novinářům řekl, že by považoval za užitečné, kdyby země EU spolupracovaly v oblasti kybernetické bezpečnosti a v boji proti hybridním hrozbám. Zaorálek vidí prostor v posílení spolupráce tajných služeb.
"Považoval bych za užitečné spolupracovat v kybernetické bezpečnosti nebo v obraně proti hybridním hrozbám," uvedl ministr obrany.
Šéf české diplomacie pak také upozornil, že obrana není čistě vojenská věc. "Týká se také působení v jiných oblastech než armáda a zbraně. Je to i posilování spolupráce tajných služeb, formy kooperace při zabezpečení území," zmínil Zaorálek.