Evropa pod přívalem sněhu, doprava v krizi, obětí přibývá

- Aktuality autor: red

Mrazivé počasí v Evropě nadále komplikuje dopravu. Nejméně tři lidé zemřeli v Německu v noci na čtvrtek při dopravních nehodách, které způsobila sněhová bouře.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Sněhová nadílka v ulicích Bruselu ohrožuje některá jednání evropských politiků a diplomatů. Částečně zablokováno je několik hlavních železničních tahů ve Francii. Středeční bilance obětí mrazů v Polsku dosáhla 10 mrtvých.

Poblíž bavorského Norimberku zahynul řidič nákladního vozu, když uvízl ve sněhu na železničním přejezdu a do jeho auta narazil vlak. Čtyři cestující ve vlaku byli rovněž lehce zraněni. Podobná nehoda s jedním mrtvým a jedním zraněným se stala i v severním Německu. Třetí obětí je řidička vozu, která na zasněžené silnici dostala smyk a havárii nepřežila.

V Německu se hromadně rušily lety

Husté sněžení v noci komplikovalo dopravu na německých dálnicích, které na severovýchodě země místy pokrylo až 15 centimetrů sněhu. Problémy byly i na železnici, kde silný vítr strhal elektrické vedení a v některých místech na koleje spadly polámané stromy. Ráno přerušen provoz na trati z Lipska do Norimberku.

V regionu Saské Švýcarsko u českých hranic byl vyhlášen nejvyšší stupeň sněhové kalamity. Částečně tam napadlo 30 centimetrů čerstvého sněhu. Silný vítr dokonal sněhové závěje, v nichž v noci na čtvrtek uvízlo několik nákladních a osobních aut.

Na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově zapříčinilo sněžení doprovázené větrem další rušení letů. "Dnes už bylo zrušeno 40 letů," hlásila mluvčí frankfurtského letiště Waltraud Riehemannová.

Polsko hlásí problémy i na cestách

V Polsku během středy umrzlo dalších 10 lidí, potvrdila ve čtvrtek v Polském rozhlase mluvčí vládního centra bezpečnosti Anna Adamkiewiczová. V Polsku od středečního odpoledne sněží, ve Varšavě a jiných oblastech středního Polska leží 30 až 40 centimetrů sněhu, do čtvrtečního odpoledne ho podle meteorologů ještě přibude. Na varšavském letišti bylo zrušeno několik letů, jsou zpoždění - to se týkalo kromě jiného i ranního letu do Prahy.

Také na silnicích jsou problémy, na mnoha místech je doprava ochromená. Dobrou zprávu má ale policie pro řidiče mířící z Jelení Hory do Česka, silnice přes Jakuszyce směrem ke státní hranici je po noční uzavírce opět průjezdná, motoristé by ale měli s sebou mít řetězy. Kamiony podle televize TVN24 neprojedou přes hranici směrem na Náchod, na polské straně je zavřená silnice mezi Kladskem a městečkem Kudowa Zdrój.

Ráno byly zrušeny lety z budapešťského letiště Ferihegy hlavně do Německa a Británie, ale také do Prahy, Dublinu a Helsinek. Podle ředitele letiště jsou lety rušeny kvůli podmínkám v západnější části Evropy.

Johnova cesta do Bruselu byla kvůli počasí zrušena

Na belgických silnicích bylo ve čtvrtek ráno napočítáno zhruba 500 kilometrů kolon způsobených sněhovou nadílkou. Podle informací tamního automotoklubu nebyly především v Bruselu a okolí vozovky zcela upraveny.

Ve čtvrtek se v Bruselu koná schůzka ministrů vnitra zemí EU, na níž měl dorazit ministr vnitra Radek John. Kvůli počasí ale jeho cesta byla zrušena a Prahu bude zastupovat velvyslankyně při EU Milena Vicenová. Současně je na čtvrtek plánováno i jednání ministrů dopravy. I v tomto případě je příjezd české delegace zatím nejistý. Potíže s dopravou budou mít zřejmě i další země.

Dopravní problémy jsou hlášeny i z Francie. Asi polovina vlaků Eurostar mezi Paříží a Londýnem nevyjela, z francouzské metropole nevyjelo několik rychlovlaků TGV. Pařížské letiště Orly zrušilo deset procent spojů, letiště Roissy čtvrtinu.

Ani Paříž sněhu neunikla

Na jihozápadě Francie uvízly ráno ve sněhové mase stovky motoristů. Na severozápadě v Bretani, kde napadlo 25 centimetrů čerstvého sněhu, byla zcela uzavřena hlavní silniční tepna. Se zpožděním přijížděli lidé do práce v Paříži, podobná situace byla na severu v Normandii.

Sníh v noci ochromil i ruzyňské letiště, na české železnici platí nejméně do poledne kalamitní stav, nehody kamionů zablokovaly dálnice D1 a D5, doprava kolabuje v Praze.

Tagy: Evropa doprava sníh kalamita

Zdroje: ČTK