Euro drží směr vzhůru i přes protesty v Řecku

- Aktuality autor: Danica Klein

Evropská měna dnes na devizových trzích posiluje. Řecký parlament schválil důležitá úsporná opatření potřebná k získání další finanční pomoci. Na trzích je však stále nejistota kvůli zavedení těchto opatření, což zisky eura omezuje. Dolar na zprávu o schválení pomoci reagoval poklesem vůči jenu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Očekávání schválení úspor dnes vytáhlo euro až na 1,4449 USD, což byla nejvyšší hodnota za dva týdny. Těsně po hlasování v parlamentu však euro vůči dolaru na krátkou dobu kleslo, protože investoři se rozhodli realizovat zisky po předchozím růstu.

Vyhnou se bankrotu?

V 18:40 SELČ euro vůči dolaru posílilo o 0,43 procenta na 1,4422 USD. K jenu pak smazalo předchozí ztráty a stouplo o 0,15 procenta na 116,61 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,27 procenta na 80,84 JPY, když po hlasování se propadlo až na 80,54 JPY.

Řecký parlament dnes schválil pětiletý úsporný plán, a překonal tak jednu z důležitých překážek k získání dalších peněz z úvěru od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, které mají pomoci zemi vyhnout se bankrotu.

Ve čtvrtek bude ještě parlament hlasovat o schválení takzvaného prováděcího zákona, který opatření konkretizuje cílenými zásahy do příjmů a zdanění obyvatelstva.

Stále nejistá budoucnost

Dlouhodobý výhled pro euro je však stále nejistý. Výkonný ředitel firmy Strategic Alpha, která radí bankám a hedgeovým fondům v investicích do deviz, Maurice Pomery uvedl, že investoři se zřejmě budou i nadále obávat dlouhodobých investic do eura.

Další vývoj eura se podle něj bude odvíjet hlavně od toho, jak bude řecká vláda schopna nová opatření zavést, napsala agentura Reuters.

Tagy: Euro Řecko krize parlament

Zdroje: ČTK