Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Hamáček měl let do Moskvy zamluvený

Hamáček měl let do Moskvy zamluvený
Jan Hamáček | zdroj: Profimedia

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček měl pro svou dubnovou cestu do Moskvy zajištěnou přepravu armádním letadlem, potvrdilo serveru Seznam Zprávy ministerstvo obrany.

Podle vyjádření mluvčího resortu byl let stornován několik hodin před zveřejněním informaci o zapojení ruských tajných služeb do exploze muničních skladů ve Vrbětících v roce 2014.

Hamáček tvrdí, že příprava cesty do Ruska byla od počátku zastíracím manévrem a ve skutečnosti se neměla vůbec uskutečnit. Příprava letu ale podle serveru Seznam Zprávy nasvědčuje tomu, že ministr na jednání do Moskvy odletět chtěl, a to v době, kdy už měl informace o ruském podílu na výbuších.

Let zrušen jen několik hodin předem

Žádost o zajištění letecké přepravy do Moskvy a zpět podal Hamáčkův resort ministerstvu obrany ve středu 14. dubna. „V pátek ráno tedy ministr obrany podepsal souhlas s poskytnutím letadla. O den později, tedy v sobotu dopoledne, pak přišlo storno žádosti z ministerstva vnitra,“ řekl mluvčí obrany Jan Pejšek serveru Seznam Zprávy.

O situaci informoval také server týdeníku Respekt. „Ministerstvo obrany obdrželo žádost o leteckou přepravu dne 14. 4. 2021. Žadatelem byl 1. místopředseda vlády, ministr vnitra a ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček. Žádost je datována dne 13. 4. 2021,“ napsalo v odpovědi pro Respekt ministerstvo obrany. „Žádost o leteckou přepravu na den 19. 4. 2021 do Moskvy byla ministerstvem obrany posouzena 14. 4. 2021 a ministr obrany vydal nařízení k zabezpečení přepravy dne 16. 4. 2021,“ uvádí Respekt, co odpovědělo ministerstvo obrany. “Storno žádosti o let bylo doručeno z Ministerstva vnitra 17. 4. 2021 dopoledne.”

Z vyjádření vyplývá, že let byl zrušen jen několik hodin předtím, než Hamáček spolu s premiérem Andrejem Babišem oznámili, že za útokem ve Vrběticích z roku 2014 stojí agenti ruských tajných služeb. Politici dostali takovou informaci od Bezpečnostní informační služby 7. dubna.

Cestu do Moskvy naplánovanou na pondělí pondělí 19. dubna oznámil Hamáček ve středu 14. dubna. Zdůvodnil ji jednáním o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V proti onemocnění covid-19. Cestu, kterou kritizovali premiér i opozice, nakonec zrušil. Později ji označil za zastírací manévr kvůli postupu ČR po zveřejnění informací Vrběticích.

Server Seznam Zprávy napsal 6. května s odkazem na nejmenované zdroje, že Hamáček chtěl v Moskvě vyměnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. Hamáček takové obvinění odmítl a oznámil, že na autory článku podá trestní oznámení.

Za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 jsou podle českých tajných služeb důvodně podezřelí agenti ruské tajné služby GRU. Zveřejnění informace vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem, včetně vzájemného vypovězení podstatné části diplomatů.

Zdroje:
ČTK, Respekt.cz, Seznam Zprávy