EU nemá členům řídit rozpočet, shodli se Nečas s Orbánem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká republika ani Maďarsko si nepřejí, aby v budoucnosti Brusel určoval členským zemím EU podobu jejich rozpočtu. Shodli se na tom český premiér Petr Nečas a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán.

Budapešť se s Prahou shoduje i na podpoře vstupu Chorvatska do unie a udržení perspektivy vstupu do unie i pro Srbsko, dodal Orbán. Ten před zahájením maďarského předsednictví EU v lednu 2011 objíždí předsedy vlád všech členských zemí. 

"Nechceme sjednocování daní..., nechceme, aby národní vlády byly pouze jakýmsi pošťákem, který převezme pokyny od eurounijních orgánů a zpracuje rozpočet, který předloží parlamentu," poznamenal po krátké schůzce český premiér. 

"Lišíme se v pohledu na zemědělskou politiku"

ČR ani Maďarsko podle Nečase nejsou zastánci toho, aby byl ve finanční perspektivě EU na roky 2014 až 2020 zvýšen objem poplatků členských zemí nad jedno procento DPH. Rozpočet EU dosahuje roční výše kolem 130 miliard eur (3,2 bilionu korun) a v unii se nyní diskutuje o způsobech jeho navýšení. 

Přibližně 70 procent z těchto peněz nyní míří na farmářské dotace a na pomoc chudým regionům unie. Další peníze směřují na administrativu, vědu a výzkum či zahraniční pomoc. Právě v otázkách zemědělské politiky se přitom podle Nečase logicky liší pohled ČR, tedy země s malým podílem zemědělství, od postojů Maďarska či Polska. 

Podobné názory demonstroval český premiér i po pondělní schůzce s předsedkyní slovenské vlády Ivetou Radičovou. Orbán připomněl, že s Nečasem oba patří do "stejné politické skupiny" a ČR je na "evropské politické mapě" Maďarsku velmi blízkou zemí. 

Otevřené dveře do EU pro Srbsko

Orbán zdůraznil otázku dalšího rozšiřování EU směrem na jih, tedy přímo na maďarských hranicích. "Jsem rád tomu, že jsme byli zajedno v tom, že musíme nechat alespoň otevřenou perspektivu vstupu do EU pro Srbsko," uvedl Orbán. 

Český premiér doplnil, že obě země mají podobné zájmy také v oblasti energetiky. Obě stojí o propojování energetických systémů, zejména plynovodů a ropovodů ve střední Evropě. Energetickou politikou unie se má zabývat její únorový summit, organizovaný právě za maďarského předsednictví sedmadvacítky. 

Z českého pohledu bude významnou součástí maďarského předsednictví EU i podpora projektu Východního partnerství s východoevropskými sousedy unie. Nečas připomněl, že program, ve kterém bude pokračovat jako předsednická země i Polsko, je z velké části projektem českého předsednictví unie.

Tagy: EU rozpočet setkání

Zdroje: ČTK