Nepodílejte se na účtování s námi, vyzvala ukrajinská opozice ČR

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hlavní ukrajinská opoziční strana ve středu vyzvala Českou republiku, aby se nepodílela na "politickém zúčtování" s oponenty nynějšího ukrajinského režimu. V Česku byl totiž zatčen bývalý ukrajinský ministr.

Blok Julije Tymošenkové (BJuT) v prohlášení zveřejněném na svých webových stránkách tak reagoval na úterní informace o zadržení bývalého ukrajinského ministra hospodářství Bohdana Danylyšyna v Praze. Politik byl zadržen na základě mezinárodního zatykače vydaného Interpolem. ´

"Trestní stíhání členů týmu Julije Tymošenkové nemá žádný právní základ a je výlučně politické povahy. Zvlášť na to chceme upozornit vedoucí představitele demokratických zemí, jejichž 'rukama' plánuje (ukrajinský prezident Viktor) Janukovyč provést další krok k úplnému politickému zúčtování se svými oponenty," uvádí se v prohlášení BJuT.

Stíhání na základě zfalšovaných materiálů?

"Znovu zdůrazňujeme, že trestní věci proti bývalým činitelům, zejména proti Bohdanu Danylyšynovi, vznikly na základě zfalšovaných materiálů," uvádí se v dokumentu. 

Tymošenková byla v roce 2004 jednou z hlavních tváří ukrajinské "oranžové revoluce" a do letošního března předsedkyní ukrajinské vlády. Když její hlavní politický oponent Janukovyč letos v únoru zvítězil v prezidentských volbách, vláda padla a Tymošenková odešla do opozice. Její blok sdružuje prozápadní a národně orientované politiky, zatímco Janukovyč prosazuje úzkou spolupráci s Ruskem. 

Danylyšyn působil ve vládě Tymošenkové od konce roku 2007 do jejího letošního pádu jako ministr hospodářství. Ukrajinská prokuratura ho podle kyjevského tisku obviňuje z machinací při dojednávání státních zakázek. Státu údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionu korun). Politik obvinění odmítá, do zahraničí prý odjel na léčení a před policií se neskrývá. 

Vedení BJuT prý může Čechům dodat důkazy

Vedení BJuT je připraveno spojit se s advokáty zadrženého Danylyšyna a v případě potřeby dodat české straně důkazy o tom, že kauza je zpolitizovaná. Řekl to ukrajinskému vysílání Rádia Svoboda poslanec BJuT Serhij Vlasenko. "Každý poslanec BJuT, každý člen strany Baťkyvščina (hlavní složky BJuT) bude připraven dodat všechny informace, které má k dispozici, aby potvrdil, že věc má politický charakter," řekl poslanec. 

"Za takové akce (jako je Danylyšynovo zatčení) úředníci vlády Janukovyče a (premiéra Mykoly) Azarova sklízejí díky," konstatoval Vlasenko a zpochybnil v této souvislosti i audit tří amerických firem, jemuž nynější Azarovova vláda podrobila činnost předchozího kabinetu. Podle auditorů vláda Tymošenkové zpronevěřila téměř půl miliardy dolarů (8,6 miliardy korun). 

Danylyšyn skončil v Praze ve vazbě

Podle ukrajinských médií ukrajinské justiční orgány už odeslaly do Prahy dokumentaci potřebnou k Danylyšynově vydání. "Generální prokuratura teď čeká odpověď českých úřadů," řekl listu Gazeta po-kievski zástupce ukrajinského generálního prokurátora Viktor Zanfirov. 

Mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková řekla, že soud v podvečer poslal Danylyšyna do předběžné vazby. Dodala, že státní zástupce zatím návrh na vydání nepodal. Nelze tak říci, kdy by mohl soud o vydání rozhodovat. 

List Kommersant-Ukrajina upozorňuje, že zadržení Danylyšyna neznamená jeho automatické vydání. "Být Danylyšynem, okamžitě bych za těchto okolností požádal o politický azyl," řekl listu poslanec Gennadij Moskal. "Opatří-li si dobré advokáty, může se proces vydání protáhnout třeba na půldruhého roku... Mezitím se situace na Ukrajině může změnit a Danylyšyna už tu nikdo nebude potřebovat," tvrdí Moskal. Kommersant-Ukrajina napsal, že Danylyšynovi s útěkem do zahraničí pomáhala Tymošenkové BJuT.

Tagy: výzva opozice Česko Ukrajina

Zdroje: ČTK