ČEZ žaluje Czech Coal. Chce deset miliard

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Energetický gigant ČEZ podal na mosteckou uhelnou společnost Czech Coal žalobu, v níž ji obviňuje z nedodržování dohody o spolupráci z roku 2005. Jako odškodné požaduje miliardy korun.

ČEZ žádá ochranu svých údajných práv a kompenzaci za způsobené ztráty v sumě více než deseti miliard korun.

Dohoda měla firmě ČEZ zajistit dlouhodobou smlouvu na dodávky uhlí pro nové hnědouhelné zdroje. Czech Coal se chce s novými informacemi nejprve seznámit, poté se k situaci vyjádří, řekla mluvčí firmy Gabriela Benešová. 

ČEZ: Těžaři opakovaně porušovali pravidla hospodářské soutěže

ČEZ obviňuje Czech Coal rovněž ze zmaření zamýšleného projektu nových tepelných elektráren v lokalitě Počerady v původně sjednané podobě. "Zároveň se ČEZ domáhá svého práva na férové zacházení v situaci, kdy se bez dodávek uhlí od Czech Coal do uhelné elektrárny Počerady neobejde a kdy ČEZ vzniká ekonomická újma," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. 

Těžařská společnost podle ČEZ svým jednáním opakovaně porušovala pravidla hospodářské soutěže. Podnik údajně také stupňoval nátlak na ČEZ k přenechání elektrárny Počerady za velmi nevýhodných podmínek. 

Původní žádost z roku 2007, aby soud nařídil Czech Coal uzavření dlouhodobé kupní smlouvy na dodávky uhlí, nyní ČEZ stáhl. 

Připravený obchod překazila razie Evropské komise

Letité spory o dodávky uhlí měla loni podle informací médií ukončit výměna některých aktiv obou společností, při níž by ČEZ získal hnědouhelný důl Československé armády a Czech Coal by výměnou za to dostal elektrárnu Počerady. Podle tehdejší informace Hospodářských novin připravený obchod za 12 miliard korun překazila razie Evropské komise. 

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím, elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů. Czech Coal podle dostupných informací vlastní z 51 procent prostřednictvím nizozemské Czech Coal N.V. Petr Pudil a Vasil Bobela. Zbytek ovládá přes kyperský Indoverse Czech Coal Investments finančník Pavel Tykač. 

V energetické společnosti ČEZ má stát zhruba 70procentní podíl. V letošním prvním pololetí firma hospodařila s čistým ziskem 28,7 miliardy Kč, který proti předchozímu roku klesl o 18,5 procenta především kvůli poklesu cen prodané elektřiny. Tržby se zvýšily o 1,7 procenta na 98,7 miliardy Kč.

Tagy: žaloba uhli ČEZ spolupráce

Zdroje: ČTK