Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Erdoganův muž v Praze: Nový turecký velvyslanec má škraloup z korupčního skandálu

Erdoganův muž v Praze: Nový turecký velvyslanec má škraloup z korupčního skandálu
Turecký prezident Erdogan | zdroj: Profimedia

Novým tureckým velvyslancem v České republice bude Egemen Bağış, muž zapojený do největší korupční kauzy v historii moderního Turecka, píše Tereza Engelová na webu Hlídací pes.

Bağış jako bývalý turecký ministr pro evropské záležitosti rezignoval na funkci v prosinci 2013 poté, co turecká policie odhalila rozsáhlou korupčních síť spojenou s obcházením západních sankcí proti Íránu.

Obvinění z korupce sahala do nejvyšších kruhů vládnoucí strany Spravedlnosti a rozvoje (AKP). Bağış byl jedním ze čtyř ministrů podezřelých z úplatkářství, praní špinavých peněz a korupce.

Skandál mediálně nejvíc proslavily nahrávky údajných telefonních rozhovorů mezi tehdejším premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem a jeho synem Bilálem, kde probírali možnosti ukrytí velkého množství peněz.

V přepočtu přes 90 miliónů korun ukrytých v krabicích od bot policie tehdy nalezla v bytě vysokého činitele turecké státní banky Halkbank.

Kontroverzní jmenování Bağışe na post velvyslance v ČR už negativně hodnotí i turecká média. Novinářka Amberin Zaman na ohlášení jemnování reagovala twitterovým statusem #zločin se vyplácí.

Tereza Engelová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: