Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Ekologičtí aktivisté zalili golfové jamky betonem

Ekologičtí aktivisté zalili golfové jamky betonem
Francouzští ekologičtí aktivisté zabetonovali golfové jamky | zdroj: twitter.com/xrToulouse

Ekologičtí aktivisté v jižní Francii zabetonovali na hřištích v okolí Toulouse golfové jamky na protest proti výjimkám z omezení na spotřebu vody, které v době extrémního sucha platí pro golfová hřiště.

Zatímco v nejhůře postižených obcích nemohou obyvatelé zalévat zahrady ani mýt auta, golfová hřiště byla celostátních omezení ušetřena. Skupina aktivistů bojujících za ochranu klimatu označila golf za volnočasovou aktivitu pro „nejprivilegovanější“.

Výjimka z omezení na spotřebu vody pro golfová hřiště vyvolala kritiku, jelikož se 100 francouzských vesnic potýká s nedostatkem pitné vody. Podle představitelů golfové federace by golfové greeny bez vody do tří dnů uschly. „Golfové hřiště bez greenu je jako kluziště bez ledu,“ řekl zpravodajskému webu France Info Gérard Rougier z Francouzské golfové federace. Dodal, že na golfových hřištích v celé zemi pracuje 15 000 lidí.

Nedávná protestní akce byla zaměřena na hřiště ve městech Vieille-Toulouse a Blagnac. Přihlásila se k ní místní pobočka hnutí Extinction Rebellion. Aktivisté v petici napsali, že výjimka pro golfová hřiště dokládá, že „ekonomické šílenství má přednost před ekologickým rozumem“.

Omezení na spotřebu vody jsou vyhlašována celostátně, ale jejich vymáhání je v kompetenci místních úřadů. Zatím se od nich odchýlila pouze jedna oblast, departement Ille-et-Villaine v západní Francii, který zalévání golfových hřišť zakázal.

Zelený starosta jihovýchodního města Grenoble Éric Piolle výjimku kritizoval slovy: „Nadále chráníme bohaté a mocné.“ Některá omezení pro golfová hřiště platí. Zalévat se musí v noci, a to maximálně 30 procenty obvyklého objemu vody.

Některé části řeky Loiry prakticky vyschly. Ve dvou třetinách Francie byl vyhlášen krizový stav, srážky poklesly přibližně o 85 procent.

Zdroje: