Dnes je čtvrtek 1. května 2025.
Počasí dnes 7°C Skoro jasno

Dvacet let planých slibů zbourat prasečák. A Andrej se jenom směje

6. 9. 2016 – 15:20 | Komentáře | Hana Dubnová

Dvacet let planých slibů zbourat prasečák. A Andrej se jenom směje
Vepřín stojí na části plochy bývalého romského koncentračního tábora od 70. let. Pomník stojí vedle něj | zdroj: Profimedia

K památníku v Letech poblíž místa, kde stával romský internační tábor, položily za posledních více než 21 let květiny stovky politiků. Jejich návštěvy pokaždé přinesly sliby zbourání vepřína hořce okořeněné oblíbeným slůvkem "ale". Teď peníze slibuje šéf kasy Andrej Babiš, který ze sebe potřebuje smýt nálepku rasisty.

Že si náš pan vicepremiér občas během volební kampaně nevidí do pusy a sem tam plácne něco, co by pro jiného znamenalo konec politické kariéry, jsme si už zvykli. Tentokrát si za svá neopatrná slova vysloužil nejen další výzvy k rezignaci, ale i políček od premiéra Bohuslava Sobotky, podle něhož překročil "tenkou hranici mezi populismem a náckovstvím".

Lety, bývalý romský tábor a vepřín, který na jeho části stojí už od 70. let, jsou oblíbeným tématem českých politiků. Hlavním problémem je, že stavba prasečáku na místě, kde během nacistické vlády umřely stovky lidí, popírá všechny znaky piety. Bez ohledu na to, že vepřín stojí jen na malé části bývalého tábora.  

Co Andrej Babiš údajně řekl o táboře v Letech:

"To, co píšou v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," citoval ho fotoreportér Aktuálně.cz

Od poloviny devadesátých let, kdy před branou vepřína vznikl pomník a pietní místo, všichni stále opakují, že je potřeba velkovýkrmnu zbourat nebo přemístit na vhodnější místo. I z prázdné slámy by se dal výsledek vytlouci lépe. Zápach z prasat se místem line stále.

Nesplněných slibů padlo už tolik, že mohou rovnocenně soupeřit s volebními programy politických stran. Už Jiří Paroubek za svého premiérování slíbil, že vláda vytvoří rezervu a vepřín od společnosti Agpi Písek vykoupí. Jenže zůstalo jen u slibů.

Pro vlády příliš velké sousto

Jeho nástupce Miroslav Topolánek v roce 2007 prohlásil, že vláda přebytečných až 800 milionů jednoduše nemá. "Každá vláda zatím slíbila, že problém Letů vyřeší, ale žádná vláda nenašla tolik peněz na to, aby realizovala ten záměr přemístění vepřína. To se nepodaří nikomu, tolik peněz v rozpočtu nikdo nenajde," prorokoval Topolánek.

Když se nenašlo dost peněz ve vládě, sliboval v roce 2009 zázraky tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. "Vyzvu nejbohatší firmy v republice, jako je ČEZ a různí mobilní operátoři, aby přispěly na likvidaci či přesunutí vepřína," sliboval Kocáb. Jeho sbírka zůstala v říši snů.

Nedostatek peněz přiznal po Topolánkovi i Nečas a Rusnok se raději nechtěl k tématu vůbec vyjadřovat.

Přestože se všichni na předvolebních debatách pravidelně shodují na tom, že je potřeba prasečák zbourat, ve chvíli, kdy stanou ve vládě, nadšení opadá. Jednou za rok v květnu navštíví pomník a doufají, že mají na rok opět pokoj. 

S majitelem vepřína nikdo dosud nejednal

Lidskoprávní organizace, OSN i Evropská unie Česku nezájem a neúctu k romským obětem neustále připomínají, stamiliony se však ve vládě stále nedaří najít. Možná překvapivé je po všech těch slibech tvrzení místopředsedy představenstva Agpi Jana Čecha, že vlastně ze strany vlády nikdy žádná nabídka nepadla.

"My se snažíme najít řešení 18 let. Ale zatím jsou veškerá jednání obecná," uvedl s tím, že za celé ty roky nepřišly konkrétní řešení, návrhy částky ani náhradního areálu. "Ani my jsme zatím nevyčíslili, kolik by podle našich představ vepřín stál," uvedl Čech. Všichni politici přitom automaticky skloňují částky od 600 milionů až do miliardy korun.

Andrej Babiš v záchvatu kajícnosti slíbil, že pro něj nebude problém peníze sehnat. Když se ale s Čechem v úterý ve vepříně sešel, do shánění peněz se už tak nadšeně nehnal.

Ať si to zařídí Dienstbier...

Věc podle něj spadá čistě na bedra ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. "To má za úkol pan Dienstbier, vláda mu to uložila v březnu 2016, takže já věřím, že to vyřeší," řekl.

Výsledek? Babiš se zřejmě sešel s prezidentovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem a poslechl jeho radu, že "je před volbami" a je tedy "důležité, že zazněla v té věci omluva". Omluvil se tedy, následně se od výroku i distancoval, upozornil, že popíračem holocaustu není, protože kamarádil s Arnoštem Lustigem, a plácl do větru, že sehnat stamiliony na vyřešení letského problému není tak těžké.

Jenže na rozdíl od naivní představy Kocába jsou Babišova slova dobře promyšleným krokem. V duchu jeho tradice "my chtěli, ale koaliční partneři…" to nebude před svými voliči on, kdo nakonec rozšíří seznam těch, kdo selhali a nezvládli vepřín zbourat. Bude moci říct "já volné peníze v rozpočtu měl", ale nikdo mě o ně nepožádal…

Předchozí článek

Prvorepublikoví Dalíkové. Aféry s armádními zakázkami mají dlouhou tradici

Následující článek

Francouzský volební guláš: Potenciální budoucí prezidenti, o nichž se nemluví