Dráhy odškodní cestující za kolaps kvůli námraze

- Aktuality autor: art

České dráhy slíbily, že odškodní cestující za zrušené a opožděné spoje kvůli námraze. Železniční kolaps se podle dopravce dotkl asi sta tisíc lidí v pondělí večer a v úterý ráno. Námraza na kolejích uvěznila stovky pasažérů ve vlacích, které se zasekly na trati. Další cestující zase museli zůstat na nádražích, protože se svého spoje nedočkali. 

Námraza uvěznila řadu cestujících přímo ve vlacích. Ilustrační snímek

Námraza uvěznila řadu cestujících přímo ve vlacích. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

ČD poskytne odškodné, přestože námraza stejně jako jiné typy kalamit patří k událostem, na něž dopravce nemá žádný vliv. Dráhy se za to také neopomněly pochválit v tiskové zprávě, kterou vydaly k příležitosti kolapsu.

"České dráhy dnes také oznámí informace o mimořádném odškodnění pro cestující, kterých se dotkly dopravní komplikace v noci ze včerejška na dnešek. Přestože jde o vliv nepříznivé povětrnostní situace a Česká republika přijala výjimku z pravidel pro odškodnění v železniční dopravě v EU, podle níž se odškodné v České republice v těchto případech nepřiznává, rozhodly se České dráhy mimořádně a jednorázově cestující ze zdržených vlaků aktivně odškodnit," stojí v textu.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) tvrdí, že jde o nejhorší kolaps za posledních 30 let. V terénu zasahuje takřka tisíc elektrikářů a trolejářů, kteří se snaží odstranit ledovku z kolejí. 

Tagy: Česko hromadná doprava železniční doprava dopravní kolaps

Zdroje: ČTK