Drábek chce sledovat posudkové lékaře, prý pomáhají k zneužívání dávek

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá sledovat rozhodování posudkových lékařů o sociálních dávkách. Podle něj se totiž část těchto podpor vyplácí neoprávněně a lékaři k tomu přispívají.

Zabránit by tomu měl "nástroj pro odhalování podvodných a chybných případů" v posuzování žádostí o peníze od státu. Úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) chce kvůli tomu vypsat "nadlimitní veřejnou zakázku". Drábek o opatřeních má ve středu informovat vládu. Řekla to mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová. 

Hodnota nadlimitní veřejné zakázky na službu by činila nejméně 3,236 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Ministerstvo plánuje zahájit zadávací řízení v červenci. Podle mluvčí úřad nebude kupovat žádné počítače ani programy, pořídí si hotovou službu. Ta by měla fungovat nejpozději od příštího roku. Platit by se měla až z úspor v systému. Plívová dodala, že náklady na provedení zakázky tak pokryje zpočátku dodavatel. 

Neúměrný růst výdajů

"V rámci činností lékařské posudkové služby jsou prováděny výplaty sociálních dávek, které mají dlouhodobě rostoucí trend, k neúměrnému nárůstu výdajů významně přispívá skutečnost, že část těchto výdajů je vyplácena neoprávněně," uvedlo ministerstvo ve zprávě o materiálu s opatřeními, který by měla ve středu dostat na stůl vláda. 

Plívová řekla, že pořizovaný nástroj by se měl zaměřit třeba na "anomálie v chování a postupech" posudkové služby. V některých okresech se totiž například častěji než jinde objevují určité diagnózy. Sledování by prý mělo zjistit, zda za větší výskyt choroby mohou nepříznivější podmínky v regionu či rozhodování. 

Ministerstvo připravuje víc opatření, kterými chce zabránit zneužívání dávek a podpor. Počítá třeba i se zavedením takzvaných sociálních karet, na které by se peníze od státu vyplácely.

Tagy: vyplacení dávky Drábek lékaři

Zdroje: ČTK