Dostat se ke Snowdenovi není jen tak, vylíčil německý poslanec

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Dostat se k Edwardovi Snowdenovi, který vyzradil špionážní program amerických tajných služeb a teď se ukrývá v Rusku, není nijak snadná záležitost. Nestačí mít e-mailovou adresu nebo číslo jeho mobilu, upozornil německý poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele, který se s Američanem sešel ve čtvrtek v Moskvě. 

Edward Snowden

Edward Snowden,zdroj: Isifa.com

"Bylo třeba doporučení prostředníka, že já a můj spolupracovník jsme 'okay'. Jen tak si Snowden mohl být jist, že se nám může věnovat bez obav o své bezpečí," sdělil Ströbele nedělníku Bild am Sonntag. 

"Věděli jsme o tom jen já a můj spolupracovník," líčil přípravy poslanec. O akci prý v kanceláři mluvili výhradně jako o "Ireně". 

Podle Bild am Sonntag při zařizování schůzky Ströbelemu pomohl jistý člověk z protifašistických kruhů, který má úzké kontakty na "internetové aktivisty". 

Snowden v polovině roku vyzradil informace o tajném programu USA na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů ve světě. Z dokumentů, které z americké Národní bezpečnostní agentury vynesl, mimo jiné vyplývá, že Američané sledovali i mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové. Snowden se nyní skrývá před americkými úřady v Rusku, kde získal dočasný azyl. Obává se, že by se ho mohl někdo pokusit i zabít. 

Tagy: Edward Snowden

Zdroje: ČTK