Dopravci dostanou od státu nové vlaky za miliardy z Bruselu

- Aktuality autor: pal

Ministerstvo dopravy chce v příštích letech zaplatit Českým drahám (ČD) a některým soukromým dopravcům nové vlaky v ceně několika miliard korun. Jedná se o dopravce, kteří v krajích obstarávají vlakovou dopravu pro stát. Ministerstvo pokryje část těchto nákladů na nová vozidla z evropských dotací, zbytek doplatí ze státního rozpočtu. 

České dráhy dosud investovaly do vlaků v regionech, teď jim na nová vozidla přispěje stát. Ilustrační foto

České dráhy dosud investovaly do vlaků v regionech, teď jim na nová vozidla přispěje stát. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Ministerstvo dopravy nyní připravuje program, v jehož rámci budou firmy evropské peníze na drážní vozidla čerpat. Dotace by mohly plynout z Operačního programu doprava 2. "Z něj je možné přispět do výše 85 procent, zbytek by doplatilo ministerstvo dopravy," řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Připraveno je zatím podle Čočka několik miliard, je ale možné vyčerpat víc peněz, než bylo dosud v operačním programu na nová vozidla schváleno. Mluvčí ministerstva Tomáš Neřold řekl, že se prozatím počítá s penězi v rozmezí 8,2 až 12,3 miliardy korun.

Stát chce ještě letos podle MfD využít evropské peníze na nákup rychlíkových jednotek InterPanter od Škody Transportation pro České dráhy, které by tím na deset let získaly smlouvu na provoz rychlíků mezi Brnem, Břeclaví a Olomoucí. Ministerstvo počítá, že v soutěžích na rychlíková spojení bude požadovat nové vlaky s výjimkou první soutěže na rychlíky Plzeň-Most. Na podzim by měly být vypsány soutěže na tratě Pardubice-Liberec-Ústí nad Labem a Praha-Ústí nad Labem-Chomutov-Cheb.

České dráhy v minulosti masivně investovaly především do vlaků na regionálních tratích. Pro úplnou obnovu vozidel jim ale stále chybějí desítky miliard korun. První výzvu k žádosti o dotace má ministerstvo vypsat ještě letos. "Půjde přednostně o vlaky na vysoutěžené tratě," řekl  Čoček. Dotace nicméně budou mít možnost čerpat také dopravci pro vlaky objednávané kraji.

Tagy: Česko ministerstvo dopravy domácí evropské dotace

Zdroje: ČTK