Velitel amerických mariňáků dostal za vraždu trest, který si už odseděl

- Aktuality autor: pal

Vojenský soud v Kalifornii odsoudil seržanta amerického námořnictva za vraždu dvaapadesátiletého postiženého Iráčana. Voják ale dostal trest, který si už z velké části v minulosti za stejný čin odpykal. Soud také rozhodl o okamžitém propuštění seržanta z armády. 

Vojáci z jednotky amerických mariňáků zavraždili při vojenské operaci iráckého civilistu. Ilustrační foto

Vojáci z jednotky amerických mariňáků zavraždili při vojenské operaci iráckého civilistu. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Seržant Lawrenc Hutchins vedl družstvo námořních pěšáků, které údajně v dubnu 2006 uneslo a zabilo dvaapadesátiletého postiženého Iráčana ve městě Hamdáníja. Bývalého iráckého policistu a otce jedenácti dětí údajně mariňáci vyvlekli z domu a následně zastřelili, aniž je nějak vyprovokoval. U mrtvoly pohodili útočnou pušku kalašnikov a lopatu, aby vzbudili dojem, že jde o povstalce zabitého při pokládání nálože.

Hutchinse v roce 2007 odsoudili k 15 letům vězení, později mu trest o čtyři roky snížili. Po sedmi odpykaných letech ale vojenský soud vyhověl Hutchinsově stížnosti na protiústavnost procesu a rozsudek zrušil.

Hutchins vinu popíral. V obnoveném řízení vojenská porota rozhodla o tom, že seržant je vinen z vraždy a uložila mu stejný trest jaký mu udělil soud v roce 2007, tedy 15 let vězení.  

Žádný z osmi vojáků z Hutchinsovy jednotky nepobyl ve vězení déle než 18 měsíců.

Tagy: zahraničí americká armáda úkladná vražda Spojené státy americké

Zdroje: ČTK