Dopis rodičům vynálezce telefonu Bella s nákresy je v dražbe

- Aktuality autor: Jan Pastor

Dopis Alexandra Grahama Bella, v němž vědec a vynálezce radí rodičům, kudy vést telefonní dráty, dal do dražby sběratel v USA. Sedmistránkový list z roku 1878 podle agentury AP obsahuje také dva nákresy telefonu a rady, jak vést telefonní vedení, aby ho nepoškodily údery blesku.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na tuto nehodu si rodiče Bellovi v jednom z dřívějších dopisů stěžovali. Bell jim v listu odpovídá, že ho tyto zprávy "dost znepokojily", a radí jim, jak se této nehodě příště vyvarovat.

"Pokud zajistíte dobrý kontakt s neustále vlhkou vrstvou půdy, nebudete se muset bát blesku," píše Bell. Na jednom nákresu je vidět obdélníkovou bednu, ze které vede dlouhý drát a nad kterou je napsáno "zakopat v rybníčku".

Váš milující syn Alec

Bell dopis napsal dva roky poté, co uskutečnil první telefonní hovor se svým pomocníkem Thomasem Watsonem. Rodiče v něm informuje o tom, jak se daří jejich vnučce, a popisuje návštěvu u přátel. Dopis končí podpisem "Váš milující syn Alec", jak se Bellovi v rodinném kruhu říkalo.

Podle odborníků má dopis kvůli Bellovým nákresům a detailním popisům mimořádnou cenu.

"Je to srovnatelné s Edisonovým nákresem žárovky," řekl Bobby Livingston z aukční síně RR Auction. Bellův ručně psaný vzkaz, v němž původem skotský objevitel načrtl telefon a dává rady, kam umístit pojistku, aby neshořela, když do ní uhodí blesk, má podle něj "historický význam".

První telefon sestrojil italský vynálezce Antonio Meucci

Ve čtvrtek v aukci po internetu nejvyšší nabídka za dopis činila 17.000 dolarů (více než 340.000 korun). Aukce končí 18. ledna. Podle Livingstona by se nabídky mohly do té doby vyšplhat až na 80.000 dolarů.

Přestože se vynález telefonu tradičně přisuzuje Bellovi, je za jeho objevitele považován italský vynálezce Antonio Meucci, který se v roce 1850 usadil v New Yorku. Prvenství mu přiřkla v roce 2002 ve své rezoluci i americká Sněmovna reprezentantů.

Tagy: dražba fotografií dopis

Zdroje: ČTK