Ničivý orkán Andrea se přehnal Evropou, Rusko trápí mrazy

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Západní a střední Evropa se dnes vzpamatovává po čtvrtečním úderu orkánu Andrea, který ničivě zasáhl zejména Německo a Benelux. V noci na dnešek sice bouře se silným větrem řádila na pobřeží Severního moře a stoupající hladina vody zastavila lodní dopravu na Mosele, jinak ale Němci zažili po dvou dnech první klidnější noc.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Rozmary počasí trápí i východ Ruska, kde udeřily arktické mrazy a teploty tam ani přes den nestoupají nad minus 39 stupňů Celsia.

I když v Německu předpovídali meteorologové na dnešek ještě velmi bouřlivou noc, orkán nakonec žádné větší škody nezpůsobil. V pobřežních městech Hamburk a Brémy, které se připravovaly na velkou přílivovou vlnu, voda zaplavila jen nízko položená místa. Například v Hamburku jsou pod vodou některé části přístavu, na Rybím trhu stojí voda ve výšce 1,25 metru.

Silný vítr zasáhl i Česko

Orkán Andrea také zastavil dopravu na řekách Mosela a Saar. Hladina obou řek kvůli intenzivnímu dešti stoupla nad stanovenou hranici. Mosela v Trieru (Trevíru) vystoupala na více než osm metrů a lodě nesmějí jezdit v úseku mezi lucemburskými hranicemi a městem Koblenz, uzavírka potrvá pravděpodobně dva dny.

V Nizozemsku stoupající voda vyhnala z domovů osm stovek lidí, kteří museli být na severu země preventivně evakuováni kvůli hrozícímu protržení hráze.

Silný vítr zasáhl ve čtvrtek a v noci na pátek i Česko, nejvíce to pocítili lidé na horách, foukalo ale i v nižších polohách. Problémy bouře způsobila i na sousedním Slovensku - dopravu tam počasí ovlivňuje i dnes, desítky tisíc domácností jsou stále bez proudu.

Orkán navíc přinesl sníh, což potvrzují také zprávy z Rakouska, kde dnes na mnoha výše položených místech v Alpách vyhlásili stav lavinového nebezpečí. Například na hranicích Rakouska a Švýcarska napadlo až 60 centimetrů nového sněhu, půl metru sněhové pokrývky přibylo i ve východním Tyrolsku, a horská služba proto doporučuje, aby se lyžaři drželi pouze na značených sjezdovkách a nevyjížděli do volného terénu.

V Rusku teploty kolem - 45°C

Sníh znepříjemňuje život rakouským řidičům, a to zejména na brennerské dálnici mezi Innsbruckem a brennerským průsmykem. Dnes tam místní silničáři nasadili 270 sněžných pluhů a sypačů.

Orkán zaznamenali i v jižnějších oblastech, například v severní a střední Itálii, kde vítr způsobil hlavně problémy v dopravě. Ještě dnes vykolejil kvůli popadaným stromům vlak poblíž města Lucca, napsala agentura Ansa.

Zima naplno zasáhla i východ Ruska, kde podle agentury ITAR-TASS panují arktické teploty kolem minus 45 stupňů Celsia. Úřady na Kamčatce vydaly varování, aby děti ani staří lidé nevycházeli ven. Podle meteorologů bude vlna silných mrazů trvat nejméně do neděle a teploty by mohly klesnout i pod minus 50 stupňů.

Tagy: vítr mrazy orkán

Zdroje: ČTK