Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Dobeš: I já doma používám fyzické tresty. Do školy však nepatří

Dobeš: I já doma používám fyzické tresty. Do školy však nepatří
zdroj: Mediafax

Ministr školství z Věcí veřejných Josef Dobeš je příznivcem užívání fyzických trestů přiměřeným způsobem, ne však ve škole. Řekl to ParlamentnímListům.cz.

„Pro fyzické tresty ve škole není v současné době prostor, ale i já doma tyto tresty používám. Chování žáků se zhoršuje a možnosti učitelů se zmenšují. Když já jsem zlobil paní učitelku, tak to pak řekla mému otci a ten mě srovnal i fyzicky. To dnes chybí. Je výsadním právem rodičů používat tyto tresty. Já samozřejmě nehájím nějaké fyzické týrání, ale výchovně naplácat na zadek zlobivému dítěti podle mě není zločinem," řekl ParlamentnímListům.cz ministr.

Názorový posun

Je nutné dodat, že v pohledu ministra Dobeše v této otázce došlo k mírnému posunu. Vloni v srpnu ministr redakci řekl, že doba Igora Hnízda je pryč. „Je to hezký film, je to dobré se na to podívat, ale není to reálné. Dneska se bavit o fyzických trestech je nereálné už i z toho důvodu, že i sami rodiče dnes mají o tom velké pochybnosti, neumějí používat fyzické tresty a přestávají je používat," řekl v srpnu Dobeš.

Podle jeho tehdejšího vyjádření už dokonce i některé děti v případě výprasku na své rodiče volají linku proti týrání dětí. Sám rodič může podle Dobeše užívat fyzický trest do určité věkové hranice, v určitém věku už to není na místě. „Může se stát, že pak proti sobě stojí dospělý člověk a skoro dospělý člověk. Fyzické tresty se ale nemusí používat vůbec," říkal tehdy Dobeš.


Celý článek na parlamentnilisty.cz