Schwarzenberg brzy předloží návrh na nového velvyslance do USA

- Aktuality autor: red

Jméno nového českého velvyslance ve Spojených státech předloží vládě ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) co nejdříve. V televizní diskusi nechtěl přímo říci, o koho půjde.

Připustil ale, že premiér Petr Nečas (ODS) už disponuje bezpečnostní prověrkou někdejšího místopředsedy ODS Petra Gandaloviče, který je i podle Schwarzenberga "žhavý kandidát". Velmi brzy také šéf diplomacie plánuje představit svého kandidáta na funkci českého velvyslance v Kyjevě.

Česko nemá ve Washingtonu zastoupení na nejvyšší úrovni od poloviny loňského roku, kdy funkci opustil tehdejší velvyslanec Petr Kolář. Zkušený diplomat se ujal funkce velvyslance v Moskvě.

Nebyl důvod pospíchat

Schwarzenberg zdůraznil, že důvodem zdržení v procesu výběru nového českého velvyslance do USA byl i fakt, že v Praze přibližně dva roky chyběl šéf americké diplomatické mise. Na konci ledna se funkce ujme nový velvyslanec Norman Eisen, kterého v prosinci jmenoval prezident Barack Obama.

"Když Spojené státy neměly u nás dva roky velvyslance, tak jsem neviděl důvodu, proč my máme pospíchat. Já v zahraniční politice zastávám skromné stanovisko: ty jseš pán, ale já jsem pán taky. Když ty ke mně nepošleš velvyslance, tak se já taky nebudu zvlášť snažit," poznamenal šéf české diplomacie.

Tato úvaha byla podle něj hlavním důvodem zdržení; ministr zahraničí nekomentoval kuloární informace o možných problémech, které měl kandidát na velvyslance se získáváním bezpečnostní prověrky. Jméno nového diplomata nejdříve projedná vláda, připomněl Schwarzenberg, pak jej musí schválit prezident.

Na zveřejnění jména se čeká

"Nemohu to jméno zveřejnit před tím," upozornil ministr. O bývalém generálním konzulovi v New Yorku a ministru zemědělství Gandalovičovi se podle něj nicméně dlouhou dobu diskutuje v médiích i jinde. "Zajisté je velmi žhavý kandidát," zdůraznil Schwarzenberg.

Doplnil, že už má také jednoho konkrétního kandidáta pro funkci velvyslance Česka v ukrajinském Kyjevě. Ani jeho jméno, které chce kabinetu předložit brzy, ale v televizní diskusi nezveřejnil. Jaroslav Bašta, který v Kyjevě působil, požádal před rokem ze zdravotních důvodů o uvolnění z funkce. Černínský palác podle médií loni plánoval, že na Ukrajinu pošle někdejšího ministra a bývalého lídra Unie Svobody Petra Mareše. Proti němu se měl ale postavit prezident Václav Klaus.

Tagy: USA schwarzenberg diplomacie velvyslanec

Zdroje: ČTK