Dnes je pondělí 17. června 2024., Svátek má Adolf
Počasí dnes 25°C Polojasno

Do oběhu šla dnes první mince s Karlem III.

Do oběhu šla dnes první mince s Karlem III.
Padesát pencí s podobiznou Karla III. | zdroj: Profimedia

V Británii se dnes dostávají do oběhu první masově vyrobené mince s podobiznou nového panovníka Karla III. Miliony mincí o hodnotě 50 pencí (14 Kč) obdržely pošty po celé zemi, uvedl server televize BBC. Mince s podobiznou zesnulé královny Alžběty II. zůstávají v platnosti.

„Dnešní den znamená novou éru britského mincovnictví, na mincích v hodnotě 50 pencí v oběhu se objevuje podobizna krále Karla III.,“ uvedla ředitelka oddělení služeb pro sběratele královské mincovny Royal Mint Rebecca Morganová.

Autorem portrétu na mincích je sochař Martin Jennings. Ten už dříve řekl, že portrét byl vytvořen podle fotografie a byl inspirován ikonickými podobiznami, které po staletí zdobily britské mince. Řekl také, že je to nejmenší dílo, jaké dosud vytvořil, a označil tuto práci za „zcela pozoruhodný zážitek“.

Druhá strana nové mince je vzpomínkou na zesnulou královnu. Je kopií vzoru použitého v roce 1953 na první britské pamětní minci vydané za vlády královny Alžběty II.

Mince navazují na staletou tradici, takže panovník je na nových mincích obrácen doleva, tedy opačným směrem než jeho předchůdce. Stejně jako předchozí britští králové - a na rozdíl od královny - nemá král Karel III. na podobizně korunu.

Pošta bude nyní při vracení drobných dávat zákazníkům nové mince. K tomu se použije první sada mincí, které tak budou do oběhu vstupovat postupně. Další mince budou vydávány podle poptávky a nahradí poškozené či opotřebované mince s portrétem královny Alžběty II.

V Británii je v oběhu zhruba 27 miliard mincí s podobiznou Alžběty II., která zemřela letos 8. září ve věku 96 let a která na trůnu strávila 70 let. Tyto mince zůstanou nadále zákonným platidlem, vyřazovat z oběhu se budou postupně.

Zdroje: