Dnes je středa 14. května 2025., Svátek má Bonifác
Počasí dnes 18°C Oblačno

Dluhy jako časovaná bomba: Přes půl milionu Čechů má víc exekucí naráz

8. 11. 2017 – 15:30 | Zpravodajství | šar

Dluhy jako časovaná bomba: Přes půl milionu Čechů má víc exekucí naráz
Více exekucí naráz má přes půl milionu Čechů | zdroj: Profimedia

Víc než polovina dospělých v Česku neplánuje své výdaje a o tom, co si pořídí, rozhoduje spontánně. Pětina lidí počítá s tím, že si na větší vydání půjčí, tyto i další poznatky přináší průzkum agentury Kantar TNS pro společnost KRUK. V říjnu se do něj zapojilo 1200 lidí. Výsledky ve středu na tiskové konferenci představil manažer terénních poradců společnosti KRUK Jakub Dvořák.

Své výdaje neplánuje a o koupi věcí rozhoduje spontánně 54 procent dospělých. Pečlivě si útraty naopak rozvrhne 46 procent dotázaných. Pětina odpověděla, že když čeká větší výdaj, potřebný obnos si půjčí. Čtyři pětiny naopak uvedly, že si předem šetří.

V posledním roce si úvěr na splácení dluhů vzalo 16 procent lidí. V průměru si na to půjčili bezmála dvě třetiny měsíčního rozpočtu domácnosti. Více si vzali ti, kteří pracovali v sektorech s nižšími výdělky. Týkalo se to pracovníků ve službách a v prodeji. Nejméně k této možnosti naopak sahali lidé, kteří působí ve finančnictví.

Podle Dvořáka se svými penězi nejrozvážněji hospodaří příslušníci uniformovaných sborů. Polovina výdaje plánuje. Naopak nejméně si útraty předem rozvrhnou pracovníci ve stavebnictví. Na velká vydání si pravidelně šetří hlavně lidé ze sektoru informačních technologií a služeb. Peníze si odkládá 85 procent z nich. Půjčku by si nejčastěji vzali ti, kteří pracují v sektoru vzdělávání. Bylo by jich 28 procent.

Podle zástupců sítě Social Watch by dluhy mohly pro Česko představovat vážný problém do budoucna. Ve své výroční zprávě za loňský rok organizace uvedla, že se problému nevěnuje dostatečná pozornost a rostoucí počet lidí s exekucemi se podceňuje. Několik exekucí naráz má v Česku kolem 600 tisíc osob.

Dluhy jako překážka pro zaměstnání

Dluhy a exekuce navíc představují překážku při zaměstnávání lidí bez práce. Snižují motivaci klientů na místo nastoupit. Zadluženost pracovníků představuje někdy komplikaci i pro zaměstnavatele, kteří musí srážky ze mzdy na splácení řešit, upozorňuje generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. 

Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU. V říjnu dosahovala 3,6 procenta. Podle Sadílkové se daří snižovat podíl lidí, kteří jsou bez místa dlouhodobě. Dlouhá nezaměstnanost zvyšuje riziko zadlužení. Lidé bez příjmů si začínají půjčovat, mnozí spadnou do dluhové pasti. Exekuce mělo na konci října 148 310 klientů úřadu práce - nejen nezaměstnaných, ale i příjemců dávek. Kvůli dluhům řada lidí do práce nenastupuje a raději pracuje načerno. Z oficiálního výdělku by jim totiž při splácení závazků zbylo jen minimum.

"Exekuce je jednou z bariér, která komplikuje nástup do zaměstnaní. Není to blokace zákonem, ale je to blokace motivační," uvedla Sadílková. Podle ní má úřad nejvíc klientů s exekucí v Ústeckém kraji.

Sadílková podotkla, že si řada zadlužených lidí uvědomuje, že jejich nízká kvalifikace jim nezajistí takový příjem, z něhož by se dal dluh srovnat. Exekuce pak představuje někdy problém i pro zaměstnavatele. Musí administrativně splácení dluhů z pracovníkovy mzdy řešit, dodala šéfka úřadu práce.

Podle mapy exekucí, kterou připravila Otevřená společnost a Ekumenická akademie, má nějakou exekuci v Česku v průměru každý jedenáctý člověk nad 15 let. Průměrná jistina na ni činí 75 712 korun. Nejzadluženějším okresem je Most, exekuci tam má pětina patnáctiletých a starších obyvatel. Nejvyšší průměrnou částku na exekuci mají Pražané - 116 608 korun. Nejvyšší podíl lidí s exekucí je v Ústeckém a Karlovarském kraji, nejnižší na Vysočině a ve Zlínském kraji.

"Naše dřívější průzkumy ukázaly, že zhruba 44 procent populace má nějaký úvěr. Lidé půjčky často dopředu nenaplánují. Berou je jako řešení aktuální situace. Nepočítají s tím, že je budou muset splácet a šetřit, aby se dokázali z dluhu dostat. Vznikají dluhové spirály, pro získání nových půjček jsou pak horší podmínky," řekla mluvčí společnosti KRUK Markéta Kolářová.

Do dluhových poraden podle šéfa Asociace občanských poraden Stanislava Skalického přicházejí lidé obvykle v době, kdy jejich dluhy přesahují jejich možnosti. Předem, než si půjčku berou, se poradit nechodí. "U části klientů, a není jich málo, už pak nepomůže ani oddlužení," podotkl Skalický.

Se zvládáním dluhů by měl lidem pomoci Den bez dluhů. V Česku se uskuteční už pošesté. Akce se koná ve 35 městech v kontaktních pracovištích úřadu práce, poradenství je zdarma. Pořadatelé vybrali místa s největší nezaměstnaností a největším počtem exekucí. Bližší informace jsou na webu www.nasedluhy.cz či na bezplatné lince 800 800 123.

Na posilování finanční gramotnosti se podle Sadílkové soustředí i úřad práce. Školí své vlastní poradce, aby klientům dokázali dát základní návod k řešení. Projekty k prevenci dluhů má i Fond dalšího vzdělávání.

Předchozí článek

Videoreportáž: Jak Moskva slavila 100 let Říjnové revoluce

Následující článek

Bezdoplatkové zóny: Šlechetný boj proti spekulantům, nebo šikana sociálně slabých?