Další trestní oznámení za opencard, Praha chce zpět papírové kupóny

- Aktuality autor: str

Poslanec Bronislav Schwarz z hnutí ANO podal trestní oznámení na státní zástupkyni Dagmar Máchovou a policii. Předseda sněmovní vyšetřování komise k případu pražské karty opencard má za to, že se dopustili zneužití pravomoci úřední osoby.

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie,zdroj: Jiří Benák / iDnes.cz / Profimedia

Policejní vyšetřování se mělo odklonit od trestního oznámení někdejší pražské zastupitelky Jany Ryšlinkové. Mělo prý být rozdrobeno na dílčí skutky a v hledáčku prověřování tak zůstali pouze aktéři základní úrovně.

"Chybí samotné zkoumání, vyšetřování, zda nebyl celý záměr navržen, konstruován a schválen skupinou osob ve vedení magistrátu, respektive v radě, s intencí podvodu a neoprávněného zisku," píše se ve zprávě. Dle člena komise Daniela Korteho z TOP 09 policejní vyšetřování provázela celá řada nestandardních kroků. Docházelo k obstrukcím a brždění vyšetřování. Celé vyšetřování mělo být ze strany policejních nadřízených a státního zastupitelství komplikováno. Komise tak navrhuje obnovení vyšetřování podle původního oznámení Ryšlinkové.

V případu opencard byli dosud odsouzeni bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a předseda komise hodnotící zadání zakázky Jiří Chytil. Tři úředníci byli zproštěni obžaloby. Někdejší politici magistrátu včetně primátora Pavla Béma v kauze vystupovali pouze jako svědci. Naopak politická reprezentace včetně primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka, která celou kauzu zdědila, byla ve věci obžalována. Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření. Poslanec Korte ji označil za absurdní.

Návrat papírových kupónů?

Nezávisle na zprávě z vyšetřování unikla na veřejnost dnes i zpráva o plánu rady Hlavního města Prahy na návrat papírových kupónů. K němu by mělo dojít v březnu a měly by platit souběžně s opencard. Rada zároveň nechá vypracovat analýzu, co s projektem opencard dál.

Primátorka Adriana Krnáčová podle podkladů o přechodu na papírové kupony na začátku týdne informovala dopravní podnik a organizátora dopravy, organizaci Ropid. Mají připravit technologickou podporu a informační kampaň. "DPP považuje za předčasné vytvářet jakékoliv závěry v souvislosti s tímto materiálem, předtím než bude projednán radou," řekl k tomu mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Z materiálu pro radu vyplývá, že pokud bude možné vytisknout kupony dřív, zavede je město ještě před začátkem března. Platnost ročních kuponů na MHD nebude nově možné přerušit, papírové kupony to totiž neumožňují, Praha proto tuto možnost zruší i u opencard. Bude to platit jen pro nově koupené kupony.

 

Tagy: Praha korupce kauza Opencard justice a soudy

Zdroje: ČTK