Praha a majitel Opencard směřují k arbitráži

- Aktuality autor: var

Pražští radní schválili rozhodčí smlouvu, která umožní postoupit spor s vlastníkem opencard, firmou EMS k rozhodčímu soudu.

Karta Opencard způsobuje všem, co k ní nachomýtnou, jen potíže

Karta Opencard způsobuje všem, co k ní nachomýtnou, jen potíže,zdroj: Profimedia.cz

V arbitráži chtějí obě strany řešit spor o peníze, které Praha dluží EMS za služby v minulosti. Opencard již stála Prahu asi 1,35 miliardy korun.

Firma na město již podala žalobu. Původně vznikly závazky Prahy vůči firmě Haguess, která byla původním majitelem projektu. Před časem jej převzal nový majitel, společnost EMS. Schválení rozhodčí smlouvy umožní zahájit arbitráž ohledně části dluhů za licence ke kartám za 34 milionů korun. Arbitráž by měla proti klasickému soudnímu jednání trvat kratší dobu. Rozhodčí soud podobně projednává spory Prahy ohledně tunelu Blanka. 

 

"Spor se nevede o to, zda má město EMS zaplatit, ale o výši této částky. Náš znalecký posudek došel k úplně jiné částce, a to v řádu jednotek milionů," řekl nyní již bezpartijní primátor hlavního města Tomáš Hudeček.

Co bude s kartou pocházející z éry primátora Pavla Béma (ODS) dál, není jasné. EMS v uplynulých měsících předložila Praze tři nabídky. Podle vedení města v jedné z nich žádala nepřijatelnou částku blížící se 500 milionům korun. EMS následně předložilo další dvě, do kterých by byli zapojeni soukromí investoři. Ani na tyto nabídky Praha nepřistoupila.

Tagy: Praha soudy kauza Opencard komunální volby česká politika

Zdroje: ČTK