Další stopy sarinu v Sýrii. Režim se přitom dušuje, že ho nemá

- Aktuality autor: art

Mezinárodní inspektoři našli stopy smrtelně nebezpečného sarinu a nervového plynu VX ve vojenském výzkumném zařízení v Sýrii. Se zprávou přišla agentura Reuters, která se odvolává na důvěrné diplomatické zdroje. Režim Bašára Asada přitom existenci zmíněných látek od začátku popírá a nepřiznala je ani Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která kontrolovala odvoz chemických zbraní ze Sýrie. 

Syrská opozice dlouho upozorňuje na to, že Bašárův  režim má chemické zbraně

Syrská opozice dlouho upozorňuje na to, že Bašárův režim má chemické zbraně,zdroj: Profimedia.cz

Pozitivní na přítomnost jedovatých látek se ukázaly vzorky, které odebrali experti z organizace OPCW už loni v prosinci a pak letos v lednu. "Jde o velmi silný náznak, že lhali o tom, co dělali se sarinem," uvedl jeden z diplomatických zdrojů. "Zatím nebyli schopni poskytnout uspokojivé vysvětlení týkající se tohoto nálezu," dodal. 

V Sýrii došlo k několika útokům, při kterých byly použity chemické zbraně. Podle inspektorů OSN se tak stalo na pěti ze sedmi míst, která v zemi prověřovali. Jedním z nich byla povstalci ovládaná Ghúta u Damašku, kde byl podle zprávy expertů OSN nasazen v srpnu 2013 sarin a kde zahynulo několik set lidí. Sýrii kvůli tomu hrozil odvetný útok, jemuž se ale vyhnula tím, že přistoupila na zničení svého chemického arzenálu. 

OPCW už loni v listopadu sdělila, že ze Sýrie odvezla všech 1300 tun chemických zbraní. Panovaly však obavy, že režim prezidenta Bašára Asada nepřiznal všechny své zásoby. Vláda také vždy popírala, že by kdy během bojů v zemi použila sarin či jinou chemickou látku a obviňovala z tohoto kroku naopak opozici. 

Stopy sarinu a nervového plynu VX byly údajně odebrány v syrském centru pro vědecká studia a výzkum, což je vládní agentura, ve které podle západních zpravodajských služeb dochází k vývoji biologických a chemických zbraní. 

Tagy: Sýrie chemické zbraně konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii zbraně a munice

Zdroje: ČTK