Čtyři hodiny vypovídal lékař, který zajistil důkazy proti 'vražedné sestře'

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 6. 2015 18:05) - Aktuality autor: art

Téměř celé čtyři hodiny trvala úterní výpověď klíčového svědka v případu rumburské sestry obviněné z vraždy šesti pacientů na jednotce intenzivní péče. Lékař Petr Vondráček, díky kterému se na všechno přišlo, si nejprve všiml podezřelého úmrtí jedné z pacientek. Nejprve si myslel, že šlo o nešťastný omyl zdravotní sestry Věry Marešové. Soud s ní pokračuje v Ústí nad Labem druhým dnem. 

Marešová trvá na tom, že je nevinná, a chce to dokázat

Marešová trvá na tom, že je nevinná, a chce to dokázat,zdroj: Profimedia.cz

Vondráček měl službu loni 5. června, když zemřela třiasedmdesátiletá žena. Soudu detailně, téměř ve čtyřhodinové výpovědi popsal poslední hodiny i stav, v jakém pacientka se selháním ledvin byla. Podle lékaře nic nenaznačovalo tomu, že by se u ní náhle měla objevit komorová tachykardie (zrychlená srdeční činnost), která vedla k úmrtí.

"Na odpolední vizitě byla pacientka dušná, prosakovaly tekutiny, nebyl tam ale žádný náznak arytmie," řekl Vondráček.

Kolem 23:00 ho zavolala Marešová s tím, že se stav pacientky výrazně zhoršil. "Na monitoru byly komorové arytmie, řešili jsme to dvěma výboji, srdeční masáží a kyslíkovou maskou," uvedl lékař. I přes resuscitaci žena zemřela.

Seniorce dal odebrat krev, zajistil i infuzi, kterou připravila Marešová. "Pojal jsem podezření, zda nedošlo k chybnému podání draslíku," řekl Vondráček.

Domníval se, že draslík dostala pacientka namísto v infuzi přímo. "Napovídala tomu náhlá tachykardie. Předtím hladina draslíku nevykazovala žádné změny, nebyla tam žádná arytmie. Náhlá tachykardie napovídala, že se manipulovalo s draslíkem přímo," uvedl.

Analýza vzorku krve zemřelé potvrdila velmi vysokou hladinu draslíku. Zároveň kalium podle výsledků z laboratoře nebylo v infuzi, kam ho Marešová podle svých slov dala. "Úvaha byla taková, kam zmizel draslík, který měl být v infuzi. Muselo to být stříkačkou," dodal k formě podání Vondráček.

O tom, zda by pacientka bez podání draslíku přežila, nechtěl Vondráček spekulovat. "Prognóza u této pacientky byla nejistá. Lehce se zlepšovala funkce ledvin, ale zánět tam stále byl," řekl.

Vondráček o nestandardním úmrtí seniorky informoval jak nařízené lékaře, tak sestru. Na policii se neobrátil. "Nemyslel jsem na policii, nemyslel jsem na úmysl, myslel jsem na to, že došlo k chybnému podání draslíku. Chtěl jsem, aby se to řešilo. Řekl jsem to na dvou úrovních, a to sesterské a lékařské," vysvětloval emotivně u soudu Vondráček.

Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky, které v rámci dokazování zazní u soudu pravděpodobně v srpnu. Svědčit by měli i další zaměstnanci nemocnice, včetně sester z jednotky intenzivní péče, kde obžalovaná pracovala.

Právní zástupkyně Marešové hned na začátku druhého jednacího dne požádala soud o vyloučení veřejnosti s tím, že podrobné zpravodajství poškozuje právo obžalované na spravedlivý proces. Soudce Roman Felzmann návrh zamítl.

Marešové hrozí podle právní kvalifikace případu až doživotní vězení.

Tagy: Česko domácí zdraví a životní styl česká justice justice a soudy zločin a trest únosy a vraždy úmrtí pacientů v Rumburku

Zdroje: ČTK