Piloty ČSA v Ruzyni někdo oslepuje laserem

- Aktuality autor: red

Čeští civilní piloti loni zaznamenali v nedávné minulosti nejméně sedm laserových útoků na přistávající nebo startující letadla v okolí pražského letiště Ruzyně.

Informoval o tom Karel Mündel z technické komise Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Českých aerolinií. Podobné jednání podle něho v současnosti nelze postihovat. Piloti proto žádají sněmovnu, aby bylo zneužití laserů postaveno mimo zákon a bylo možné kvůli tomu zahájit trestní stíhání. 

Mündel v prohlášení CZALPA ČSA označil laserové útoky za nový nebezpečný fenomén v českém civilním letectví. "Jde o ozařování letadel pomocí laserových zařízení (obvykle přenosných) poměrně vysokého světelného výkonu, která působí rušivě a mohou nejen oslňovat posádku přistávajícího nebo startujícího letounu, ale v případě přímého zásahu oka mohou způsobit vážné a nevratné poškození sítnice," stojí v prohlášení.

Loni zaznamenané útoky se podle dokumentu odehrály v prostoru okolí letiště Ruzyně v oblastech Hostivic, Horoměřic a Kladna. 

"Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír," uvedlo sdružení pilotů s tím, že zařízení jsou v Česku volně dostupná. 

Podle Technické komise CZALPA ČSA je útok laserem na přistávající letadlo velmi vážným ohrožením bezpečnosti. V lepším případě prý zásah laserem do oka pilota vyřadí na několik vteřin z činnosti.

"V okamžiku oslnění se stává dezorientovaným a prakticky není schopen ovládat letoun. Zasažený pilot po oslnění laserem také určitou dobu po zásahu nevidí," stojí v prohlášení. V horším případě prý muže laser způsobit trvalé poškození zraku.

Tagy: csa ruzyne piloti

Zdroje: ČTK