ČSSD má pro volby číslo 1, KSČM 21, TOP 09 má 4, ODS 6 a ANO 20

- Aktuality autor: Jakub Konečný

ČSSD bude v letošních volbách do Sněmovny kandidovat s číslem jedna, KSČM dostala číslo 21. TOP 09 získala číslo čtyři, ODS šest a ANO 2011 obdrželo 20. Ze stran, které podle průzkumů mají také výraznější šanci obsadit poslanecká křesla, dostali zemanovci číslo 15, lidovci 11, Úsvit 17 a Strana zelených 23. Čísla všem 24 kandidujícím uskupením dnes vylosovala Státní volební komise.

Strany budou moci čísla využít v kampani, především ale jimi budou označeny hlasovací lístky s jejich kandidáty. Čísla také určí pořadí, ve kterém budou strany uvedeny na oficiálním volebním webu.

Biblickou i pohádkovou trojku obdržela Česká pirátská strana. Třináctku, považovanou za nešťastné číslo, obdržela Suverenita - Strana zdravého rozumu, jejímž předsedou je hudební skladatel a producent Petr Hannig. Naopak pomyslnou šťastnou sedmičku má pro letošní volby Romská demokratická strana.

Komise nakonec nevybírala číslo pro nedávno založené hnutí Volební principy prázdných a blokovaných židlí (mandátů), které se do voleb hlásilo jen ve středních Čechách, ale nesplnilo zákonné podmínky kandidatury. Číslo ale nebude mít podle Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra kvůli tomu, že nepatří mezi státem registrované strany a hnutí.

Číslo naopak dostala Československá strana socialistická, která svou přihlášku podala v Olomouckém kraji. Tamní krajský úřad ji vyřadil kvůli tomu, že kandidátku se třemi jmény se stejnou adresou její zástupci poslali ze soukromé e-mailové adresy bez elektronického podpisu, což nebylo v souladu se zákonem. Pokud by rozhodnutí úřadu změnil soud, ve volbách by kandidovala s číslem 19.

Dvojku pro letošní volby obdržela Strana svobodných občanů, pětku volební blok Hlavu vzhůru. Osmičku získal Klub angažovaných nestraníků, devítku politické hnutí Změna a desítku Strana soukromníků ČR. Volte Pravý Blok www.cibulka.net má číslo 12, Aktiv nezávislých občanů získal 14, Občané 2011 mají číslo 16, Dělnická strana sociální spravedlnosti 18. NS-LEV21 dostal 22, Strana zelených 23 a monarchistická strana Koruna Česká číslo 24.

Český statistický úřad, který bude výsledky voleb z jednotlivých okrsků shromažďovat, pak volební čísla zkompletuje s kandidátkami stran v krajích, pak bude možné začít s tiskem hlasovacích lístků.

Seznam politických stran a hnutí pro volby do Poslanecké sněmovny, které se budou konat 25. a 26. října. Strany jsou uvedeny v pořadí podle čísel, které jim dnes vylosovala Státní volební komise:

Tagy: Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK