ČSA už není státní. Třetinu akcií koupil Travel Service

- Aktuality autor: pal

Český dopravce Travel Service v úterý převzal 34 procent akcií ČSA a rázem se tak stal druhým největším akcionářem těchto aerolinek. Státu zůstal jen pětinový podíl. Nový spolumajitel ČSA má za úkol dostat společnost do kladných čísel. 

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Třetinový podíl nejprve koupila Korean Air a obratem ho prodala Travel Servisu. Korejcům zůstane 44 procent, stát bude držet 20 procent a Česká pojišťovna dvě procenta akcií.

Obchod už v prosinci schválil antimonopolní úřad EU, samotný převod akcií ale dlouho vázl. Důvodem bylo rozčarování korejské firmy z personálních šachů v českém aeroholdingu, které loni prováděl ministr financí Andrej Babiš.  

Druhý největší vlastník Českých aerolinií se zatím nebude podílet na řízení firmy a bude mít pouze jednoho zástupce v dozorčí radě. V tuhle chvíli se dopravce rozkoukává a analyzuje hospodaření firmy, jejíž akcie vlastní. Nový spoluvlastník bude mít za úkol dostat dlouhodobě ztrátové ČSA, jejichž ztráta se odhaduje na 5,5 miliónů korun, znovu do kladných čísel.

Travel Service vlastní podnikatelé Roman Vik a Jiří Šimáně. Firma za 18 let své existence expandovala a dnes operuje kromě Česka také na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. 

Tagy: Česko csa česká ekonomika letecký průmysl

Zdroje: ČTK