Dnes je čtvrtek 28. září 2023., Svátek má Václav
Počasí dnes 25°C Polojasno

ČR ve výkonnosti ekonomiky nedosáhla předcovidových úrovní - jako jediná v EU

ČR ve výkonnosti ekonomiky nedosáhla předcovidových úrovní - jako jediná v EU
Petr Fiala, Miloš Vystrčil a Marek Výborný na agrosalonu Země živitelka 2023 | zdroj: ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

Česká republika jako jediná země EU ještě ve výkonnosti ekonomiky nedosáhla předcovidových úrovní. Na dnešním českém exportním fóru, které v Praze pořádá Asociace exportérů, to řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Česko podle ní hledá nový model růstu - mělo by řešit především situaci na trhu práce, zajistit cenovou stabilitu a zkrotit veřejné finance. Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček a prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj se dnes shodli na tom, že Česko zaostává ve strategických investicích do energetiky či technické infrastruktury, což negativně ovlivňuje konkurenceschopnost tuzemských výrobků a služeb v zahraničí.

Evropská ekonomika má to nejhorší za sebou, její oživení ale bude křehké a pomalé, uvedla Horská. Připomněla horší výkon německé ekonomiky, která jako jediná v eurozóně bude letos zřejmě v recesi. Problémy německé ekonomiky mají podle ní stejné příznaky jako v ČR, tedy přebujelou byrokracii, dluhy vůči dopravní a energetické infrastruktuře, nízký objem investic do vědy a výzkumu, vysoké ceny energií či velký podíl automobilového průmyslu, který je cyklický.

Výkonností ekonomiky se rozumí vše, co se vyrobí za určité období na určitém území. Pro vyjadřování výkonnosti se užívá několik ukazatelů, především hrubý domácí produkt (HDP).

Pozitivní zprávou pro české exportéry je to, že česká koruna přestala posilovat, uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V horizontu následujících měsíců je podle něj pravděpodobnější scénář dalšího oslabení koruny. Mezi důvody patří například očekávaný avizovaný pokles úrokových sazeb České národní banky, zatímco Evropská centrální banka by sazby mohla spíše ještě zvýšit, dodal.

Pro zvýšení konkurenceschopnosti českých výrobků a služeb v zahraničí je podle prezidenta Hospodářské komory ČR Zajíčka klíčové, aby byly co nejdříve zahájeny strategické investice do energetiky nebo dopravy a zjednodušena administrativa pro přijímání pracovní síly z okolních zemí. Důležité je také posílit technickou infrastrukturu, ve které má například Polsko a Německo před Českou republikou desetiletý náskok, či se zaměřit na rozvoj vzdělávání českých studentů, uvedl Zajíček na dnešním exportním fóru. „Jsme ve tvrdé soutěži s ostatními státy. Pokud nebudeme dodávat konkurenceschopné výrobky, zchřadneme a zůstaneme s drahými energiemi v Evropě sami,“ řekl.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Rafaj k tomu doplnil, že Česko vyčerpalo svůj konkurenční potenciál po revoluci v roce 1989, a musí proto hledat nové způsoby, jak prosazovat přidanou hodnotu tuzemských výrobků a služeb na zahraničních trzích. Do Česka je podle něj potřeba nalákat především investory, kteří se v poslední době stáhli z Číny a hledají bezpečnější prostředí. Na exportním fóru také zdůraznil důležitost ekonomické diplomacie. „Česká republika má na to být úspěšná. Musíme firmám pomoci dobudovat prostředí, aby měly co exportovat,“ řekl. 

Zdroje: