Dnes je neděle 19. května 2024., Svátek má Ivo
Počasí dnes 7°C Dešťové přeháňky

ČR předala ukrajinskému letectvu simulátor pro výcvik na stíhačkách F-16

ČR předala ukrajinskému letectvu simulátor pro výcvik na stíhačkách F-16
zdroj: Foto: Profimedia

Česká republika předala Ukrajině první letecký simulátor pro výcvik pilotů stíhaček F-16. Na telegramu to oznámil velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. První reálné stroje by na Ukrajinu měly ze západních zemí dorazit v následujících měsících.

Dodaný simulátor se nyní testuje, uvedlo ukrajinské letectvo. Následně se budou instalovat zbývající části trenažéru včetně kabiny, která zajistí výcvik v podmínkách co nejlépe odpovídajících realitě.

Stíhací letouny západní výroby stále patří mezi hlavní vojenskou techniku a vybavení, které Ukrajina žádá od svých spojenců v obraně proti ruským invazním vojskům. Dánsko, Nizozemsko, Norsko a Belgie už dříve přislíbily poslat na Ukrajinu asi 45 stíhacích letounů - dost pro tři malé letky. Další země poskytnou výcvik pilotům či právě simulátory.

Zatím ale není jasné, kolik a jak rychle se Ukrajině podaří vycvičit pilotů a příslušníků pomocné pozemní posádky, která má na starost údržbu a provoz letadel. Nizozemsko v březnu slíbilo první letouny dodat během léta, Dánsko hovořilo o konci jara.

Zdroje: