ČR může blokovat smlouvu EU s Kanadou a tlačit na zrušení víz

- Aktuality autor: red

Kanadská víza pro Čechy by podle náměstkyně českého ministra vnitra Lenky Ptáčkové Melicharové mohla padnout v řádu měsíců. Češi cestující do Kanady se bez víz neobejdou už téměř rok.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pokud Kanaďané nepřistoupí k řešení situace, kterou Praha dlouhodobě a tvrdě kritizuje, pak je prý možné, že by Česko mohlo zablokovat ratifikaci nyní dojednávané obchodní smlouvy mezi EU a Kanadou, připustila náměstkyně po jednání s ministry vnitra z dalších zemí EU. 

O této významné dohodě o obchodních vztazích bloku s Kanadou, kterou by pro vstup v platnost musel schválit Evropský parlament, Rada EU sdružující členské země a pak by musela projít i ve státech bloku ratifikací, se začalo jednat na summitu v Praze za českého předsednictví loni v květnu. 

"Ekonomická dohoda, o které se začalo mluvit v Praze, by zase měla v Praze skončit v okamžiku, že nebudou víza odstraněna," řekla náměstkyně. "Nedovedu si představit, že by v tuto chvíli ratifikační proces v parlamentu České republiky byl schválen, to neočekávám, ale je to moje osobní vyjádření," podotkla. 

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy loni v červenci. Češi i Brusel to kritizovali. Evropská komise, která má problematiku víz v EU na starosti, loni pohrozila, že by mohla navrhnout zavedení víz pro kanadské diplomaty. Zatím k tomu ale nehodlá přistoupit, neboť v jednání Čechů s Kanaďany vidí pokrok. 

Kanaďané totiž i pod tlakem Prahy a Bruselu začali pracovat na změnách svého azylového systému, který je do značné míry považován za jeden z důvodů, proč za oceán mířilo z Česka hodně žadatelů o azyl, hlavně z řad Romů. Změny azylového systému ale mohou trvat řadu let. 

Nakonec se také podařilo prosadit, že se problémem bude zabývat i summit EU-Kanada, který se bude konat 5. května v Bruselu. 

"Je tu určitý pokrok, ačkoli víme, že řešení není přímo na dohled," řekla eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová. Odmítla také to, že by Brusel, pod který jednání o vízových otázkách v EU spadá, nebyl aktivní. "EK nemůže donutit Kanadu, aby víza odstranila," řekl. 

"Musí skončit doba, kdy se kolem kanadských víz opatrně našlapuje, jako by Kanada byla ve sporu obrem a EU trpaslíkem. Přitom i EU má v rukou nástroje, kterými může Kanadu účinně přitlačit ke zdi, jako je zavedení vízové povinnosti pro kanadské úředníky a diplomaty, v krajním případě pro všechny kanadské občany," soudí ale třeba europoslanec Jan Březina. 

Podle komisařky i náměstkyně byla na jednání cítit výrazná podpora Česku. Na situaci se ale zatím nic nemění. Češi i nadále potřebují víza a zřejmě ještě nějakou dobu je budou muset mít. "Nebude to vyřešeno zítra, zabere to nějaký čas," připustila komisařka s tím, že si to dobře uvědomují i Češi. "Je to složité téma," dodala. 

Březina ale práci EK kritizuje. "Ta bohužel už řadu měsíců přešlapuje na místě. Dokonce mám pocit, že se spíš snaží stylizovat do role arbitra česko-kanadského sporu, místo aby v takovém sporu plnila roli obhájce a zástupce členského státu," řekl. 

Navrhl také, že Česko by mělo zvážit, zda nepodat na EK žalobu k evropské justici kvůli tomu, že je EK nečinná. "Česká vláda by podání žaloby na nečinnost plně obhájila v situaci, kdy Evropská komise dlouhodobě hraje roli mrtvého brouka a spíš jen monitoruje vývoj událostí, než aby do něj aktivně zasahovala," soudí Březina. Podle náměstkyně by to nicméně řešení situace neprospělo.

Tagy: EU Česko Kanada smlouva viza

Zdroje: ČTK