Kraje žádají miliardy nevyčerpané z programů EU

- Aktuality autor: red

Hejtmani žádají přesun 13 miliard korun dosud nevyčerpaných z operačních programů Evropské unie přímo do regionů. Řada operačních programů má podle nich nyní potíže získat pro ČR vyčleněné prostředky.

Máme obavu, aby Česká republika o ty peníze nepřišla, řekl předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Podle analýz hejtmanů se ohrožené množství peněz pohybuje zhruba mezi 20 až 25 miliardami korun. 

Hejtmani nesouhlasí s nedávným usnesením vlády, podle něhož v současné době nejsou přesuny evropských peněz mezi jednotlivými operačními programy nutné. Pokud by některému z operačních programů hrozil nedostatek peněz, není vyloučen jejich přesun mezi programy, řekl v úterý mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer.

Podle hejtmanů však analýza obsahuje časové limity pro jednání s Bruselem, které prý prakticky znemožňují nějaké výrazné změny provést. Hrozí tak údajně, že některé prostředky nebudou vyčerpány. 

Hejtmani proto navrhují každému z krajů mimo Prahy přidat po jedné miliardě korun. Podle Haška kraje umějí evropské peníze distribuovat rychle a disponují dostatečným počtem kvalitních projektů. "Pokud by to nebylo pro vládu akceptovatelné, vidíme druhou možnou alternativu v přesunu finančních prostředků do Operačního programu Doprava, odkud by kraje mohly čerpat prostředky na opravu a obnovu silniční sítě," uvedl Hašek. 

Dodal, že v této chvíli řada centrálních operačních programů zdaleka nemá vyčerpáno to, co by vyčerpáno mělo být. "Jediný, kdo podle našeho názoru čerpá dobře, je Operační program Doprava. Všude jinde jsou problémy, větší či menší. Ale bavíme se o miliardách a desítkách miliard korun," poznamenal Hašek. 

Náměstek ministra pro místní rozvoj Martin Plachý v úterý v Ostravě řekl, že českým žadatelům o evropské dotace bylo od roku 2007 do přelomu letošního března a dubna proplaceno 116 miliard korun. Téměř osm miliard Kč se na jejich účtech objevilo během března. Od začátku programového období 2007-2013 Češi podali 34.322 projektů v celkové výši 840 miliard Kč. 

Dotace zatím byla schválena 40 procentům projektů. Počet schválených projektů dosáhl k 6. dubnu téměř 14 tisíc, jejich celková hodnota činí 330 miliard korun. Na celé programové období je pro Českou republiku vyčleněno 787,4 miliardy korun. 

Nejvíce evropských peněz bylo doposud schváleno v rámci hejtmany zmíněného Operačního programu Doprava, téměř 85 procent z vyčleněných 5,77 miliardy eur (zhruba 146 miliard Kč). Naopak nejméně peněz z evropských fondů bylo na začátku dubna schváleno v Operačním programu Životní prostředí, pouhých 7,4 procenta z vyčleněných 4,92 miliardy eur (zhruba 124 miliard Kč).

Tagy: EU regiony kraje

Zdroje: ČTK