Co mají společného Trump a Mao?

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Co mají společného nový americký prezident Donald Trump s někdejším čínským komunistickým vůdcem Mao Ce-Tungem? Jsou si víc podobní, než si myslíte, varují někteří američtí odborníci na Čínu. 

Série obrazů s názvem Mao Trump od Knowledgea Bennetta na výstavě v Los Angeles

Série obrazů s názvem Mao Trump od Knowledgea Bennetta na výstavě v Los Angeles,zdroj: Profimedia.cz

Jako politický vůdce, který ví, jak zvrátit tradici a nastolit nový řád prostřednictvím populismu, by podle nich Trump mohl být opravdovým dědicem Mao Ce-tunga.

"Mao Ce-tung byl revolucionář a populista. Mohl si vzít na mušku kohokoliv a zvrátit pořádky," říká Orville Schell, dlouholetý specialista na Čínu a bývalý děkan Fakulty žurnalistiky Kalifornské univerzity v Berkeley.

Mao věřil, že musíte zničit to staré, než můžete vytvořit nové, uvedl Schell na semináři v New Yorku, jenž se pokoušel předpovědět Trumpovu politiku vůči Číně během jeho prvních 100 dní v úřadě. Schell poukázal na Maovu snahu zničit ideologický systém Číny takzvanou kulturní revolucí, během níž rolníci a dělníci nahrazovali elity a situace v zemi byla "absolutně vzhůru nohama".

Paralely mezi oběma politiky vykreslil také Kerry Brown, odborník na Čínu z Královské univerzity v Londýně. V internetovém časopise The Diplomat napsal, že Mao i Trump neměli rádi intelektuály a Mao se krutě mstil každému, kdo mu byť jen nepatrně oponoval.

"Brutální útoky na média, neustálé přímé výzvy veřejnosti, aby ho podpořila při střetu se zájmy elit a duch politiky ovládané rozpory se zdají být tím, co Amerika a svět mohou (od Trumpa) očekávat v příštích letech," uvedl Brown s tím, že USA mohou zažít svou vlastní verzi kulturní revoluce.

Daniel Rosen z výzkumné společnosti Rhodium Group, který se rovněž zúčastnil semináře v New Yorku, ale řekl, že Mao věřil v revoluční kroky jako hlavní politickou taktiku. Podle Rosena je ale ještě příliš brzy na to vědět, zda Trump je "skutečný revolucionář," vzhledem k rozporuplným vzkazům přicházejícím z jeho týmu.

Čínští odborníci ale uvádějí, že komplexní systém vlády v USA by zabránil Trumpovi v provedení jakékoliv "významné podvratné reformy".

Čchen Tao-jing z šanghajské univerzity politologie a práva poznamenal, že Mao i Trump dokázali obratně využít populismu, aby obešli byrokratické systémy ovládané elitami a přímo jednali s lidmi. Mao použil kulturní revoluci, aby se svatořečil mezi řadovými občany, zatímco Trump posiluje svou popularitu přes twitter, poznamenal server hongkongského deníku South China Morning Post (SCMP).

Čang Jü-čchüan ze Sunjatsenovy univerzity v jihočínském Kantonu ale míní, že Mao a Trump si jsou podobní jen do té míry, nakolik oba zvrátili některé tradice ve svých zemích. "Kvůli své podnikatelské povaze Trump věří, že vše může být předmětem jednání, dokonce včetně lidských práv a ideologie. Maův politický smysl je mnohem vznešenější než Trumpův," soudí Čang.

Tagy: Čína zahraničí Spojené státy americká politika čínská politika dějiny a fakta

Zdroje: ČTK,South China Morning Post