Členové IS rozhodují o životě a smrti v iráckém Mosulu
1. 6. 2015 – 11:22 | Magazín | pal

V iráckém Mosulu dohlížejí na každodenní život radikálové z hnutí Islámský stát (IS), kteří zde zavedli tvrdý režim. Nově např. vydali nařízení, podle kterého se všichni muži ve městě nesmí od 1. června holit. Místní obyvatelé zákony dodržují, protože se nechtějí dostat do křížku s přívrženci IS, kteří neváhají použít násilí.
"Vousy mi rostou moc pomalu. Mám strach, protože oni si s každým, kdo je neposlechne, vyřizují účty násilím. Pracuji v pekárně a denně musím projít oblastí, v níž hlídkuje IS," lamentuje osmnáctiletý Iráčan, který se jako většina dotazovaných lidí v Mosulu zdráhá říci své jméno.
Radikálové si z Mosulu učinili laboratoř svých správních záměrů, jaké hodlají zavést na celém vydobytém území. Rozhodují doslova o všem - o školních osnovách, otevírací době obchodů, ale také o tom, jak se mají lidé oblékat a stříhat.
Za oholení zbití nebo i smrt
"Holič, který holí muže nebo jim upravuje vous, se dopouští hříchu. Naši bratři z islámské policie vydali zákaz holení vousu a ti, kdo se jím nebudou řídit, budou zatčeni," stojí v brožuře určené občanům.
Třicetiletý taxikář Názim Alí si nikdy vousy narůst nenechával. Dokonce ani knír, protože trpí svěděním kůže. Obstaral si proto pro náboženskou policii lékařské potvrzení, ale marně. "Je jim to jedno, jeden z nich mi řekl, že jestli se budu holit, ať radši nevycházím ven. Takže abych uživil rodinu, musím si vybrat buď mezi zdravotními potížemi, nebo zmrskáním," řekl Alí.
Islamistické komando smrti
Radikální hnutí Taliban v Afghánistánu kdysi zavedlo speciální hlídky, které sledovaly muže. Ti, kteří měli zastřižené vousy anebo byli oholeni, pak strávili i týden ve vězení.
Profesorka, která se představila jen jako umm Muhammadová, tvrdí, že nařízení vydávaná islamisty v Mosulu nemají s náboženstvím nic společného. "Chtějí z nás udělat lidské štíty. Jak se blíží vojenská operace na osvobození Mosulu, potřebují mít možnost zaniknout mezi ostatními obyvateli," tvrdí profesorka.
Jeden z členů iráckých bezpečnostních sil, který nebyl mezi těmi, kdo z města před bojovníky IS uprchli, říká, že islamisté se drží už několik měsíců v pozadí. "Stále častěji například jezdí v obyčejných autech, zbavili se těch vojenských a nevozí ani své prapory. Ten zákon o plnovousu s tím souvisí - chtějí se ztratit mezi civilisty," řekl bývalý policista.