Pokud islamisty neporazí Irák, měla by mu pomoci armáda USA, tvrdí Pentagon

- Aktuality autor: Petr Kubec

Pokud si s radikály z organizace Islámský stát (IS) neporadí Irák sám, měly by mu vypomoci americké pozemní síly, prohlásil šéf amerického sboru náčelníků štábů Martin Dempsey. Takovýto postup by však byl v přímém rozporu se snahami amerického prezidenta Baracka Obamy, který usiluje o podporu kongresmanů pro plán, jehož cílem je porazit islamisty bez nasazení pozemních bojových jednotek.

Voják irácké armády (Ilustrační snímek)

Voják irácké armády (Ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Dempsey i americký ministr obrany Chuck Hagel čelili řadě dotazů zákonodárců ohledně Obamovy rozšířenou kampaň proti extremistům v Iráku a v Sýrii. Prezident 10. září zveřejnil plán, jehož součástí je vyslání 475 amerických vojenských poradců do Iráku. Ti se ale nemají účastnit bojových operací a mají pomáhat s výcvikem a vyzbrojováním iráckých a kurdských jednotek. Ústředním bodem americké strategie boje proti IS jsou nadále systematické letecké údery, a to nejen v Iráku, ale nově i v Sýrii.

Dempsey a Hagel dnes Obamův plán v Kongresu obhajovali. Šéf sboru náčelníků štábů podle agentury AP zdůraznil, že cílem amerických poradců je pomáhat iráckým silám s plánováním, logistikou a koordinací úsilí protiislamistické koalice. "Aby bylo jasno, pokud dospějeme do stadia, kdy budu mít za to, že naši poradci by měli doprovázet irácké vojáky při útocích na konkrétní síle ISIL, doporučím to prezidentovi," řekl Dempsey brannému výboru Senátu.

Dempsey pak na naléhání kongresmanů doplnil, že "by šel zpátky za prezidentem a dal mu doporučení, které by mohlo zahrnovat použití pozemních sil".

Dempsey rovněž potvrdil, že Spojené státy jsou připraveny provádět údery proti islamistům v Sýrii. "Nebude to metoda 'šoku a úžasu'... bude to trvalé a dlouhodobé," ujistil Dempsey, když zdůrazňoval rozdíl od bombardování na začátku války v Iráku v březnu 2003.

Někteří kongresmani se podle AP obávají, aby se Spojené státy nenechaly zavléci do větší války, v níž bude třeba nasadit větší množství amerických vojáků.

Obama rovněž usiluje o podporu pro svůj plán vycvičit a vyzbrojit ty Syřany, kteří bojují jak proti islamistům, tak proti silám prezidenta Bašára Asada.

Mnoho republikánů i demokratů v americkém Kongresu však vyjádřilo pochybnosti o možnosti rozpoznat umírněné síly v zemi, kde působí tolik povstaleckých skupin a kde se spojenectví mezi nimi neustále mění. Například Islámský stát vzešel z teroristické sítě Al-Káida, ale nyní stojí obě organizace proti sobě.

Hagel ujistil, že USA budou dbát na to, aby se zbraně nedostaly do špatných rukou. "U programů, jako je tento, budou vždy existovat rizika, ale my věříme, že riziko je ospravedlnitelné nutností zničit IS a potřebou mít schopné partnery v terénu v Sýrii," řekl Hagel. Zdůraznil, že naplňovaní tohoto úkolu nebude snadné nebo krátkodobé. "Jsme ve válce s IS, stejně jako s Al-Káidou," řekl Hagel.

Tagy: Sýrie USA diplomacie Irák boje islamisté pentagon americká armáda Spojené státy americké Barack Obama Islámský stát

Zdroje: ČTK