Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Články autora

Lada Pítrová

Magazín

Zapomenutá tradice se záhadným původem

Lada Pítrová 7. 12. 2022
Zatímco řada tradic patří k období adventu napříč staletími, na jednu se prakticky zapomnělo. Byla spjata se svátkem svatého Ambrože, který připadá na 7. prosince. Původ a důvod její podoby je obestřen jistou záhadou.
Magazín

Kontroverzní sváteční pochoutka s dlouhou historií

Lada Pítrová 6. 12. 2022
Britský vánoční pudink není snadno přístupná pochoutka. Tento „dort“ má své zavilé příznivce i těžké odpůrce, přesto si však našel cestu i do řady domácností mimo Británii a další anglicky mluvící země. Nelze mu také upřít zajímavý způsob přípravy a dlouhou historii. Kde se tato sváteční kuriozitka vzala a jakými proměnami prošla?
Magazín

Talentovaná impresionistka, na niž se málem zapomnělo

Lada Pítrová 1. 12. 2022
Francouzka Marie Bracquemondová bývá označována za jednu ze čtyř velkých dam impresionismu, samostatné výstavy vlastních děl se však nikdy nedožila. Malovat přitom začala velmi brzy a velkou část života strávila v uměleckém prostředí. Kdo byla tato pozoruhodná dáma, která se narodila před 182 lety?
Magazín

Byla druhou českou lékařkou, doma jí však házeli klacky pod nohy

Lada Pítrová 3. 11. 2022
Anna Bayerová byla historicky druhou promovanou lékařkou z českých zemí. Vystudovala ve Švýcarsku, toužila se však vrátit domů. Jenže zákony v tehdejším Rakousku jí nedovolily působit v oboru. Hrdá a inteligentní žena tak celé dekády putovala po světě a do Prahy se natrvalo vrátila až ve zralém věku. Od narození Anny Bayerové dnes uplynulo 170 let.
Magazín

Co se peče na Dušičky?

Lada Pítrová 1. 11. 2022
Zatímco v současnosti se Dušičky pojí především s květinami, věnci a návštěvami hřbitovů, v minulosti k nim u nás patřilo více zvyklostí, často přímo v domácnostech. Včetně přípravy sladkého pečiva s lehce morbidním názvem - kosti svatých. Jak na ně?
Magazín

Před 55 lety žádali studenti světlo, zbila je Veřejná bezpečnost

Lada Pítrová 31. 10. 2022
Před 55 lety se v Praze odehrála událost, která byla jednou z prvních vlaštovek pražského jara. Dva tisíce studentů se zúčastnily demonstrace, na níž požadovaly zlepšení tristních podmínek na strahovských kolejích. Akci brutálně rozehnala Veřejná bezpečnost.
Magazín

Ves, která téměř zmizela, a tragický příběh odvážného kněze

Lada Pítrová 4. 10. 2022
Zadní Zvonková patří k místům, která se po druhé světové válce vylidnila. Ze světa však zcela nezmizela. Pozůstatky obce nedaleko Horní Plané u hranic s Rakouskem mají působivou atmosféru. A stále se tam zračí stopy bývalých obyvatel vsi, kde před dekádami začal i tragický příběh mladého kněze.
Magazín

Kurážná hvězda, která zářila na scéně divadla i módy

Lada Pítrová 29. 9. 2022
Anna Sedláčková byla nepřehlédnutelnou osobností. Krásná herečka v posledních dekádách Rakouska-Uherska a za první republiky zářila především na divadelních prknech a okouzlila řadu mužů. Byla ale i odvážná a patřila k průkopnickým osobnostem tuzemského filmu. Její život po druhé světové válce měl však prvky tragédie. Od narození Sedláčkové dnes uplynulo 135 let.